Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Tysiące przebadanych górników, ale na tym nie koniec. Trwa pobieranie wymazów od pracowników KWK Murcki-Staszic

Test Tube 5065426 1280 (1)

Trwają badania przesiewowe górników. Od czwartku do soboty wykonano już blisko 2000. W niedzielę planowano pobrać kolejnych 5 tysięcy próbek. Dziś pobrane zostaną kolejne wymazy.

W niedzielę, 10 maja, Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że koronawirusa wykryto w próbkach pobranych od 108 mieszkańców naszego województwa – to górnicy z czterech zakładów górniczych: KWK Jankowice (38 próbek), KWK Murcki – Staszic (15 próbek), KWK Pniówek (29 próbek) i KWK Bobrek (26 próbek).

Obecnie badani są ci pracujący w pięciu kopalniach, w których wykryto największą liczbę zakażeń. Chodzi o pracowników kopalni: Jankowice, Murcki – Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

– W tej chwili trwają wytężone prace, aby te ogniska zakażeń ograniczyć. Osoby chore kierowane są do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie. Więc myślę, że w najbliższych dniach damy radę ograniczyć te duże ogniska, które występują na Śląsku, w kopalniach – mówił wczoraj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Diagnostyka odbywa się w pięciu punktach typu drive-thru (osoba, od której pozyskuje się wymaz, podjeżdża autem i nie musi wysiadać), zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Trzy z nich działają dla pracowników PGG S.A.: przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku Orzepowicach, przy Szpitalu MSWiA w Katowicach oraz przy Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Górnicy z KWK Pniówek badani są w punkcie w Pawłowicach, zaś z KWK Bobrek – w wyznaczonym miejscu w Bytomiu. Badania są prowadzone także na terenie samych zakładów.

– Zmobilizowałem wszystkie siły i środki, by proces pobierania wymazów przebiegał sprawnie i bezpiecznie. W gotowości są wszystkie służby policji, także możliwe jest wsparcie ze strony Komendy Głównej Policji – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Pobieranie wymazu trwa zaledwie 3 minuty, a i zajmują się tym zorganizowane ekipy medyczne, wsparcia udzielą także wykwalifikowani żołnierze, którzy przyjeżdżają do naszego województwa wymazobusami. Następnie próbki zawożone są do jednego z pięciu laboratoriów poza województwem śląskim: Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska czy Warszawy, do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19.

– W tych poważnych informacjach jest jedna tak naprawdę dobra – można powiedzieć, że szczęśliwie ponad 95% tych osób, które mają dodatni wynik, przechodzi infekcję całkowicie bezobjawowo, w związku z tym nie zagraża ich życiu i zdrowiu na dzień dzisiejszy jakaś poważna sytuacja. Ale oczywiście mając świadomość tego, że Śląsk jest gęsto zaludnionym terenem, gdzie jest zlokalizowanych bardzo dużo zakładów pracy, chcemy tą akcję ciągnąć do momentu, dopóki nie będzie całkowicie opanowana sytuacja w tych ogniskach, bo to są po prostu duże ogniska. Wiemy, że praca w kopalni jest pracą bardzo ciężką, bardzo trudno tam utrzymać taki reżim sanitarny jak my chcemy utrzymać w pozostałych zakładach pracy – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dziś rano poinformowano, że Polska Grupa Górnicza przedłużyła akcję badań przesiewowych. Od rana w KWK Murcki-Staszic trwa pobieranie próbek od pracowników kopalni.fot. pixabay.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search