Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Ulica Warszawska przejdzie wielką metamorfozę

Previous Next

Zamiast miejsc parkingowych zieleń i deptak. Ulica Warszawska zmieni się nie do poznania. Inwestycja opiewa na kwotę ok. 12 mln zł. 

Na ulicy Warszawskiej dominuje głównie ruch samochodowy, tramwajowy i parkingi, piesi znów dysponują tylko wąskimi chodnikami. Wkrótce ma się to zmienić. Odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską przejdzie ogromną metamorfozę. Szacowana wartość inwestycji wyniesie ok. 12 mln zł, z czego środki własne to około 4 mln zł, a pozostała kwota zostanie pokryta z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

- Utworzymy tu nowy deptak miejski po dwóch stronach torowiska – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Pojawią się ławki, na których będzie można odpocząć w cieniu drzew. Podobne rozwiązania są stosowane w Holandii. Dostawy do sklepów będą odbywać się jedynie istniejącym torowiskiem. Z kolei drugi fragment inwestycji, tj. odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również stanie się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 na całym tym odcinku. Nie zabraknie również zieleni. Całość będzie także uzupełniona o iluminacje świetlne, tak by również po zmroku ulica była wspaniałym miejscem do spacerów – dodaje.

Co się zmieni? Będzie przede wszystkim zielono. Zamiast parkingów pojawi się około 70 drzew i krzewy. Ponadto odcinek ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną zostanie zamknięty dla ruchu.

- W utworzonych klombach zaproponowaliśmy zieleń nawiązującą do historycznego wyglądu ulicy – na odcinku pomiędzy Rynkiem, a skrzyżowaniem z ul. Szkolną będą to 20 do 36 wysokich drzew dorastające do 10-12m wysokości, natomiast na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Francuską z uwagi na możliwości jakie daje przestrzeń będą to drzewa niskie do 3m wysokości i kolumnowe lub o wysokich pniach. Łącznie na całym odcinku przewiduje się nasadzenie około 70 sztuk drzew. Jako podsadzenia pojawią się m.in. róże, hortensje, czy bluszcze oraz rośliny przyciągające owady – mówi Katarzyna Giglok autorka koncepcji z firmy Calla.

Więcej zieleni, mniej miejsc parkingowych

Wygląda na to, że nadchodzi koniec z parkowaniem na ulicy Warszawskiej, ponieważ według koncepcji drzewa zastąpią miejsca parkingowe. Obecnie znajdują się tu 52 miejsca parkingowe, w tym 5 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz 20 miejsc oznaczonych kopertą. Tylko sześć miejsc zostanie zarezerwowanych do celów doraźnej obsługi punktów handlowo-usługowych do chwilowego zatrzymania. Będą również 4 stanowiska dla osób niepełnosprawnych.

Mając koncepcje mamy ważny dokument, który wyznacza konkretne działania projektantowi. Prace projektowe chcemy zakończyć jesienią w przyszłym roku, tak by deptak był gotowy wiosną 2023 roku. Przestrzeń ulegnie całkowitej metamorfozie, w której głównym elementem będzie zieleń. Oprócz drzew, kwiatów i krzewów rośliny będą obecne także w ramach małej architektury, w tym zazielenią przystanek autobusowy przy ul. Szkolnej – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search