Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

W Katowicach będzie 48 nowych kamer monitoringu miejskiego

Monitoring

Wieki Brat patrzy? W Katowicach będzie działało 48 kamer monitoringu miejskiego. - Widząc, że system spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie – wyjaśnia prezydent Katowic.

Większość kamer zostanie zlokalizowana w nowych Centrach przesiadkowych. 8 kamer ma zostać zainstalowanych w dzielnicach na wnioski radnych, 2 natomiast są inicjatywą mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

- Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest jednym z naszych priorytetowych zadań. KISMiA pozwala nam poprawiać bezpieczeństwo publiczne, w tym drogowe, efektywnie gospodarować zasobami ludzkimi i sprzętem Straży Miejskiej, a także sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Gdzie będą nowe kamery?

Nowe kamery będą rozlokowane w różnych punktach naszego miasta. Jedna zostanie ulokowana na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Kościuszki. W Międzynarodowym Dworcu Autobusowym przy Sądowej zostanie zamontowanych 9 kamer. 21 ma zostać zainstalowanych w Centrum Przesiadkowym Zawodzie, natomiast 7 w Centrum Przesiadkowego Brynów. 10 nowych kamer w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy” dotyczy dzielnic: Murcki – 2 kamery, Bogucice – 4 kamery, Zawodzie – 2 kamery, Dąbrówka Mała (Burowiec) – 1 kamera, Śródmieście – 1 kamera.

Kamery jak w Madrycie

Kamery zostaną włączone w Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA). Mają działać w systemie najpóźniej do czwartego kwartału tego roku. Koszt rozbudowy systemu o 10 nowych kamer w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy” to około 700 tys. zł.

Mamy się czym chwalić, ponieważ Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy jest najnowocześniejszym inteligentnym systemem monitoringu w Polsce. Sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – np. kolizja pojazdów, zbiegowisko, czy leżący człowiek. Podobne systemy funkcjonują m.in. w Chicago, Rio de Janeiro i Madrycie.

Katowicki Inteligentny System Monitorowania i Analiz

Aktualnie katowicki system „KISMiA” obejmuje 277 punktów kamerowych (kamer):

Dzielnica

Liczba kamer

BOGUCICE

25

BRYNÓW - CZ. WSCH. - OSIEDLE ZGRZEBNIOKA

11

DĄB

20

GISZOWIEC

14

JANÓW - NIKISZOWIEC

12

KOSTUCHNA

1

KOSZUTKA

31

LIGOTA - PANEWNIKI

34

OSIEDLE PADEREWSKIEGO - MUCHOWIEC

14

OSIEDLE TYSIĄCLECIA

11

OSIEDLE WITOSA

8

PIOTROWICE - OCHOJEC

6

SZOPIENICE  - POŁUDNIOWE

1

SZOPIENICE - BUROWIEC

2

ŚRÓDMIEŚCIE

57

WEŁNOWIEC - JÓZEFOWIEC

13

ZAWODZIE

4

BUROWIEC

7

SZOPIENICE

4

JANÓW

2

Suma końcowa

277

 

 

Liczba kamer w trakcie uruchomienia KISMIA to: 211 kamer.

W 2017 r. zostało dołączonych: 7 kamer.
W 2018 r. zostało dołączonych 18 kamer.
W 2019 r. zostało dołączonych 38 kamer.
W 2020 r. zostało dołączonych 3 kamery.

Kamery ułatwiają pracę także Straży Miejskiej. Na podstawie monitoringu wizyjnego w 2020 roku zainicjowała 2229 zdarzeń, z tego:
• Liczba sprawców ukaranych mandatem – 289
• Liczba zastosowanych pouczeń – 163
• Liczba osób doprowadzonych do Izby Wytrzeźwień – 25

- Widać, że montaż monitoringu przynosi efekty. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska i Policja wykorzystały blisko 2,5 tysiąca nagrań z monitoringu. Widząc, że system spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Monitoring jest bardzo pomocny w pracy funkcjonariuszy Policji. - Zapis z monitoringu wykorzystywany jest np. w sytuacji kiedy obywatel został pokrzywdzony przestępstwem i zgłasza ten fakt w jednostce Policji. Wówczas, policjanci po zabezpieczeniu nagrania z kamer monitoringu, mają możliwość zapoznania się z nagraniem, na którym np. zarejestrowano przebieg zdarzenia, jego okoliczności, a bardzo często także wizerunek osób biorących w nim udział. Monitoring daje też inną możliwość jaką jest przekaz „na żywo”, dzięki czemu policjanci mogą reagować np. na grupy osób biorące udział w bójkach – mówi Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search