Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

W Katowicach pojawiło się 120 tys. nowych mieszkańców. To pszczoły

Ulewkato

W ubiegłym tygodniu na dachach basenu Brynów, Basenu Burowiec i NOSPR-u ustawiono trzy miejskie ule. Pierwszy miód będzie można zebrać z nich już w lipcu.

- W Katowicach od trzech lat siejemy łąki, które są schronieniem dla małych zwierząt, a także owadów. Teraz idziemy o krok dalej i zakładamy ule na dachach Basenu Brynów, Basenu Szopienice i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W ulach zamieszka 120 tysięcy pszczół – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic.


Ulokowanie kolejnych 3 uli w Katowicach to inicjatywa katowickich radnych. Zebrany miód zostanie poddany badaniom, a następnie trafi do słoiczków i będzie stanowił gadżet promujący miasto. Prezydent Marcin Krupa wskazuje, że to nie produkcja miodu nie jest głównym celem.

- Naturalna obecność pszczół w środowisku jest bardzo ważna, dlatego też i my obdarzymy pszczoły opieką i nie będziemy wybierać miodu zbyt często – dodaje.

Jak przekonują przedstawiciele magistratu, pszczołą w mieście jest równie dobrze jak na wsi, a nawet lepiej. Dlaczego?

- Jest w nim cieplej, sezon jest dłuższy, jest więcej różnorodnych kwiatów – nie ma monokultury, roślinność jest pielęgnowana i podlewana. Ważne jest też to, że mieście nie stosuje się pestycydów do ochrony roślin i nawozów sztucznych. Badania analizy pyłkowej z lat 2018-2019 wykonanych na terenie Śląska wykazał, że pszczoły miejskie zbierają nektar z około 50 różnych gatunków roślin – podkreśla biuro prasowe katowickiego magistratu.

Ule nie są nowością w Katowicach. Obecne są tu już od trzech lat. Ulokowano je m.in. na dachu Uniwersytetu Śląskiego oraz na terenie Muzeum Śląskiego.

fot. UM w Katowicach

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search