Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

W Katowicach powstaje antysmogowy mural. Będzie wchłaniał zanieczyszczenia powietrza

Muralx

Nasze miasto zyska kolejny mural! Ten jest jednak wyjątkowy, bo będzie wchłaniał zanieczyszczenia z powietrza.

Mural ma nawiązywać do Światowego Forum Miejskiego, którego nasze miasto będzie gospodarzem w 2022 r. Powstaje na ścianie budynku ul. Kordeckiego 2a. Autorem projektu jest Raspazjan, katowicki artysta znany także z innych murali. W tym projekcie odnosi swój pomysł do 17 celów zrównoważonego rozwoju, a zwłaszcza do celu 7, który mówi o czystej i dostępnej energii.

- Obraz przedstawia człowieka żyjącego w zgodzie z naturą, w centrum ekosystemu, osadzonego w donicy, którego jest integralną częścią. Czerpie z jego zasobów, jednakże są one ograniczone, potrzebną więc energię pobiera ze źródeł odnawialnych – informuje Urząd Miasta Katowice.

Mural antysmogowy

Powstający mural jest malowany specjalną farbą fotokatalityczną, która oczyszcza powietrze. Jak to dokładnie działa? Dzięki reakcji fotokatalicznej otrzymujemy efekt neutralizacji zanieczyszczeń. Zostaje wywołana pod wpływem światła. Oczyszczenie następuje dopiero po zetknięciu się zanieczyszczeń z powierzchnią pokrytą farbą. Z czym sobie radzi? Głównie z takimi zanieczyszczeniami jak spaliny samochodowe i z kotłów grzewczych, tlenkiem siarki oraz azotu, gazami, oparami rozpuszczalników, a także dymem tytoniowym.

fot. UM Katowice 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search