Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

W Katowicach ruszy IV Marsz Równości

Lgbt

W najbliższą sobotę odbędzie się katowicki Marsz Równości. Gdzie pojawią się manifestanci?

IV Marsz Równości 

Stowarzyszenia Tęczówka po raz kolejny organizuje w Katowicach wydarzenie, które przyciąga do stolicy Górnego Śląska środowiska wspierające ruchy LGBT. Pierwsza taka manifestacja odbyła się w 2008 roku. Jej pomysłodawcą byli członkowie Kampanii Przeciw Homofobii (KPH). Jednak historia parad związanych z tym tematem jest dużo dłuższa. Po słynnych zamieszkach w Stonewall pod koniec lat sześćdziesiątych, podobne inicjatywy zapoczątkowały organizacje najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie. Jak będzie w tym roku w Katowicach?

Czwarty, śląski marsz równości musi być głośny, kolorowy i wesoły! Pokażmy wszystkim, że jesteśmy, czujemy, kochamy i mamy pełne prawo do wolności - opowiadają organizatorzy. 

Koordynatorem imprezy jest Stowarzyszenie Tęczówka, które podejmuje działania na rzecz osób LGBT. Jak tłumaczą jego przedstawiciele, zajmują się także edukacją oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Organizacja powstała w 2011 roku jako kontynuacja regionalnego oddziału KPH. Od tego czasu wolontariusze zorganizowali już wiele akcji promujących tzw. "działania równościowe". 

Wydarzenie z pandemią w tle

Ze względu na nowe wymogi epidemiologiczne w wydarzeniu nie może wziąć udziału tak wiele osób, jak podczas poprzednich edycji. Komenda Policji w Katowicach potwierdziła wcześniejsze zalecenia sanepidu. W związku z tym w Katowicach tęczowymi flagami może wymachiwać maksymalnie 150 manifestantów. 

- Jednak jesteśmy pewni, że dokładnie tyle osób wystarczy, aby pokazać naszą radość, szczęście i dumę - mówią koordynatorzy Marszu. - Koronawirus każdego dnia daje nam o sobie znać, ale jeśli zachowamy odpowiednie zasady bezpieczeństwa to wszystko będzie w porządku - dodają. 

Marsz rozpocznie się o godz. 13:00 i potrwa prawdopodobnie do godz. 17:00. Wszystkie osoby biorące w nim udział obowiązuje noszenie maseczek oraz stosowanie się do aktualnych przepisów sanitarnych. Event odbędzie się pod hasłem "Kochać WOLNO(ść)". Taki tytuł wybrali sami internauci podczas głosowania, które pojawiło się w mediach społecznościowych pomysłodawców jeszcze w maju. Wtedy nie wiedziano, czy Marsz w ogóle można będzie zorganizować. Jak się w ciągu kolejnych miesięcy okazało, imprezy plenerowe pod pewnymi warunkami zostały dopuszczone, co pokaże przemarsz aktywistów w najbliższą sobotę.

Informacje dla kierowców

Manifestacja nie będzie odbywać się stacjonarnie, jak to było miedzy innymi w przypadku poprzednich wydarzeń koordynowanych przez Stowarzyszenie Tęczówka. Trzeba się przygotować na utrudnienia w ruchu drogowym. Uczestnicy przejdą następującą trasą: Plac Sejmu Śląskiego – ul. Jagiellońska – Plac Karola Miarki – ul. Batorego – ul. Andrzeja – ul. Mikołowska – ul. Matejki – Pl. Wolności – ul. Sokolska – ul. Mickiewicza – ul. Piotra Skargi – Al. Korfantego (pod prąd) – Rondo im. gen. Ziętka (pod prąd) – Al. Korfantego (pod prąd) – Park Powstańców Śląskich.

 

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search