Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

W Parku Śląskim trwają trzy inwestycje za ponad 15 mln złotych

Swiatynia Petrycha Park Slaski

Zielona perła Śląska przechodzi modernizacji. Właśnie trwa przebudowa: Ogrodu Japońskiego, polderów i świątyni Petrycha. Koszt realizacji inwestycji to ponad 15 mln zł.

Rozbudowa Ogrodu Japońskiego

Budowa Ogrodu Japońskiego w chorzowskim WPKiW rozpoczęła się w 1967 roku i nigdy nie została ukończona. Mało kto wie, że taki ogród istnieje w Paku Śląskim. Znajduje się przy wejściu do Rosarium i w żaden sposób nie przypomina azjatyckich kompozycji. To jednak ma się zmienić. Ogród po rozbudowie ma zajmować 12,5 tys. mkw.

Na jego terenie zostanie wybudowany zbiornik wodny z wodospadem, nad którym zaprojektowano przeszklony taras widokowy o powierzchni około 28 mkw. We wschodniej i południowo-wschodniej części ogrodu powstanie „wiśniowy sad”, do którego zostaną użyte różne odmiany wiśni. W planach jest też budowa ogrodu żwirowego Zen, który znajdzie swe miejsce niedaleko tarasu widokowego. Projekt obejmuje też zachowanie obecnych murków, które zostaną poddane renowacji. Ogród będzie wzbogacony o niezliczoną ilość roślin takich jak: różanecznik, azalia, rododendrony, paprocie czy trawy.

Regulacja systemu wodnego na terenie Parku Śląskiego

Uregulowanie gospodarki wodnej będzie polegało na wybudowaniu nowego polderu pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz. Powstanie również przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”, za pomocą której woda z Dużego Stawu i Kanału Regatowego będzie trafiała do nowego polderu. System będzie w pełni zautomatyzowany. Ważne jest też by przygotować Duży Staw i Kanał Regatowy do przyjęcia większej ilości wody w trakcie intensywnych opadów. Lustro wody we wcześniej wspomnianych zbiornikach ulegnie obniżeniu o 40 cm.

Świątynia Petrycha nabierze blasku

Świątynia Petrycha to upamiętnienie pierwszego dyrektora parkowej zieleni Władysława Petrycha. Stworzona jest z kolumn, które zostały przywiezione z parku pałacowego w Świerklańcu i ustawione na planie półkola wewnątrz niewielkiego amfiteatru. Odnowa będzie polegała na oczyszczeniu kolumn świątyni, rozbiórkę konstrukcji drewnianej i odtworzenie jej z drewna modrzewiowego. Prace obejmą również wykonanie przyłączy prądu, oświetlenia i stacjonarnego nagłośnienia. Stare oczko wodne zostanie zasypane, a teren wyrównany i pokryty piaskowcem. Na terenie świątyni będą mogły odbywać się koncerty plenerowe, pikniki i inne wydarzenia kulturalne.

fot. Park Śląski

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search