Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

W wakacje zapłacimy mniej za przejazd autostradą A4

Autostrada A4 W Katowicach

Korzystanie w czasie wakacji z autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem może być tańsze nawet o 30 procent. Jednak nie wszyscy skorzystają z tej obniżki. Aby się załapać, trzeba używać płatności bezkontaktowych.

Wraz z początkiem tego roku koncesjonariusz śląsko-małopolskiego odcinka autostrady wprowadził preferencyjne stawki za przejazd dla użytkowników automatycznych metod płatności: A4Go, Autopay lub Telepass. Pierwotnie miały one obowiązywać do końca marca, jednak z powodu epidemii koronawirusa postanowiono nadal przekonywać kierowców do transakcji bezkontaktowych i wydłużono okres promocji do końca czerwca. W ostatnich dniach Stalexport Autostrada Małopolska zdecydował się na utrzymanie obniżonych cen aż do końca września.

Spółce zależy na propagowaniu videotollingu i elektronicznego poboru opłat, ponieważ dzięki nim znacznie wzrasta przepustowość bramek i nie tworzą się przed nimi kolejki, a przy tym jest to najbezpieczniejsza forma rozliczeń w kontekście panującego zagrożenia wirusowego. Obecnie w godzinach szczytu już 36 procent kierowców na autostradzie A4 korzysta z automatycznych płatności.

Dużą zachętą są preferencyjne stawki, które przysługują tylko użytkownikom automatycznych metod płatności. Do końca września kierowcy samochodów osobowych zapłacą na bramce tylko 7 zł zamiast 10 zł, ale pod warunkiem, że korzystają z A4Go, Autopay lub Telepass. Z kolei kierowcy ciężarówek mogą zaoszczędzić nawet 5 zł (dokładna rozpiska poniżej).

Obnizka Oplat A4 Thumb Medium250 0

Od wakacji za przejazdy autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie można płacić również za pomocą aplikacji SkyCash, która także działa na autostradzie A1.

Jak działają płatności bezkontaktowe?

Na A4 istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze to tzw. videotolling. Kierowca instalując na swoim smartfonie np. aplikację Autopay podaje numer rejestracyjny swojego pojazdu, z którym wiąże kartę płatniczą. Kamery znajdujące się na bramkach odczytują tablice rejestracyjne, po czym system pobiera należną opłatę i natychmiast podnosi szlaban. Wszystko dzieje się automatycznie i bez żadnego kontaktu z obsługą.

Drugim rozwiązaniem jest elektroniczny pobór opłat za pomocą urządzenia zainstalowanego na przedniej szybie pojazdu. Za jego sprawą czujniki na bramkach rozpoznają samochód, zaś system pobiera należność z wcześniej doładowanego konta A4Go. Wraz z końcem czerwca sposób rozliczeń ma zostać poszerzony o możliwość powiązania urządzenia z kartą płatniczą, dzięki czemu kierowcy nie będą musieli pamiętać o zasilaniu konta awansem.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search