Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wielkie sprzątanie w Katowicach rusza w pierwszą sobotę sierpnia

SprzataMY2018

Rusza akcja SprzątaMy Dzielnice. W jej ramach zostanie wysprzątanych pięć miejsc znajdujących się w stolicy województwa śląskiego. Zajmą się tym wolontariusze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty wraz z katowiczanami.

Przedsięwzięcie realizowane jest już od trzech lat przez Urząd Miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty, organizacją pozarządową promującą ideę zero waste (zero odpadów).

- Akcja ma przede wszystkim uwrażliwiać na problem śmieci, które pozostawiane są w miejscach publicznych. Dziś w obliczu pandemii jeszcze bardziej musimy kłaść w miastach nacisk na zrównoważony rozwój i dbanie o środowisko, w którym żyjemy – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Tym razem posprzątane zostaną następujące lokalizacje:

  • ZAWODZIE - okolice ul. Piaskowej
  • KOSZUTKA - tereny zielone pomiędzy ul. Ściegiennego, ul. Stęślickiego i ul. Słoneczną
  • os. PADEREWSKIEGO-MUCHOWIEC - okolice ul. Pułaskiego
  • LIGOTA-PANEWNIKI - las Panewnicki przy os. Kokociniec
  • DĄBRÓWKA MAŁA - lasek obok Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach

To tereny o walorach turystycznych, spacerowych, jednakże z uwagi na poziom zaśmiecenia, odstraszają potencjalnych spacerowiczów.

Przypomnijmy, że projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów. Najpierw mieszkańcy zgłaszali zaśmiecone tereny, następnie podczas głosowania wybrali finałową piątkę, a teraz nastąpi wielkie sprzątanie wskazanych miejsc. Mieszkańcy ruszą do dzieła 8 sierpnia, a projekt realizowany będzie do 5 września, w kolejne soboty.

Magistrat uprzedza jednak, że w tym roku zmienią się zasady akcji. Tym razem po zakończeniu sprzątania nie będą organizowane spotkania przy grillu. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Warto ze sobą zabrać własne kubki.

Harmonogram akcji sprzątania:

Więcej informacji można znaleźć tu!

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search