Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wielopoziomowy parking w Katowicach

wizualizacja-parking.jpg

Rozstrzygnięto konkurs dotyczący projektu wielopoziomowego parkingu w Strefie Kultury. Inwestycja ma zwiększyć ilość miejsc parkingowych i jednocześnie zachować estetykę tego miejsca. 

Przebieg konkursu

Konkurs został ogłoszony pod koniec marca i składał się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności zainteresowane pracownie składały wnioski zgłoszeniowe. Te, które spełniły wymogi formalne zostały zakwalifikowane do pierwszego etapu. Następnie uczestnicy zostali zobowiązani do przygotowania prac konkursowych. Do drugiego etapu zakwalifikowano 5 prac i każda z nich została nagrodzona (3 nagrody i 2 wyróżnienia). I nagroda w konkursie to 25 000 zł oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki, II nagroda to 15 000 zł, III miejsce to 10 000 zł oraz dwa wyróżnienia po 5 000 zł.

Zwycięska koncepcja

– Projekt nie narzuca się, uwzględnia kontekst miejsca i łączy się z jego walorami. Wpisuje się w Strefę Kultury, ale nie dominuje. Ważne było też stworzenie miejsca spacerowego w postaci łąki i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego – mówił prof. WST dr inż. arch. Andrzej Grzybowski (IARP, SARP), Przewodniczący Sądu Konkursowego.

Laureatem konkursu zostało konsorcjum pracowni ARPA Jerzego Gurawskiego oraz SKI Studio Błażeja Szurkowskiego, których prace zachwyciły Sąd Konkursowy. Zaproponowali parking czteropoziomowy, z czego poziom 0 znajduje się na powierzchni, poziom -1 w części na powierzchni i poniżej oraz poziomy -2 i -3 pod ziemią. Wyglądem parking ma przypominać bryłę Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Na dachu parkingu ma powstać ogólnodostępna strefa rekreacyjna.

Skąd decyzja o budowie parkingu?

Strefa Kultury jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie Katowic. Parkingi w Strefie są nieestetyczne i posiadają niewystarczającą ilość miejsc do przyjęcia wszystkich gości. Za pomocą zbudowania nowego parkingu, miasto chce uniknąć dotychczasowych incydentów: rozjeżdżania zieleni czy parkowania na miejscach postojowych przeznaczonych dla mieszkańców okolicznych osiedli. Parking w Strefie Kultury ma służyć gościom odwiedzającym okoliczne obiekty czy osobom biorącym udział w licznych wydarzeniach.

Kiedy parking będzie gotowy?

„Przyjęliśmy, harmonogram, który uwzględnia realia inwestycyjne. Kolejne nasze kroki to negocjacje z wykonawcą koncepcji, prace projektowe, które potrwają około 6 do 9 miesięcy, a następnie przetarg na wybór wykonawcy i prace budowlane. Musimy także uwzględnić, fakt, że Katowice w 2022 roku będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego – ogromnego wydarzenia, które podobnie jak Szczyt Klimatyczny wpłynie na dostępność Strefy Kultury. Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę parking powinien być gotowy pod koniec 2023 roku” – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

Koszt całej inwestycji ma nie przekroczyć 70 mln złotych. Maksymalna cena za jedno miejsce postojowe to 46,5 tys zł netto. Środki przeznaczone na budowę, będą finansowane ze środków własnych i zaciągniętego na ten cel kredytu. Dzięki budowie parkingu, liczba miejsc w Strefie Kultury ponad dwukrotnie – z ok 670 do ponad 1500. Obiekt powstanie w miejsce parkingu na północ od gmachu NOSPR.

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search