Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wiemy jakie będzie wyposażenie w planetarium. Podpisano umowę

Umowaaaaa

Sala planetarium będzie robiła wrażenie. Do dyspozycji odwiedzających będą nowoczesne multimedialne zestawy projektorów cyfrowych. Nie zabraknie również analogowego projektora gwiazd, nowego ekranu i nagłośnienia. Dzisiaj podpisano umowę na wyposażenie Planetarium Śląskiego, które opiewa na kwotę 14,5 mln zł.

Będziemy mogli zobaczyć 9,5 tys. gwiazd

Dzięki nowoczesnemu projektorowi analogowemu będziemy mogli zobaczyć aż 9,5 tys. gwiazd, które są widocznym gołym okiem. Dla porównania poprzedni projektor wyświetlał ich tylko 8900. Ponadto dzięki nowemu projektorowi zwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć dodatkowo 1 000 000 gwiazd składających się na obraz Drogi Mleczne. Nie będzie to jak do tej pory rozmyty obszar nieba, ale patrząc w kierunki Drogi Mlecznej przez lornetkę, zarówno w rzeczywistości jak na sali planetarium zobaczymy mrowie drobnych gwiazd. Projektor, o którym mowa (optyczno mechaniczny) będzie pojedynczą kulą o średnicy 50 cm, spoczywającą w centrum 23 metrowej Sali projekcyjnej. W sali zostaną również zainstalowane ruchome projektory planet, Księżyca i Słońca.

- Zakupiony sprzęt będzie służył przez lata. W planetarium będą symulatory lotów w kosmos, trzęsienia ziemi. Mamy dużo umów cząstkowych z wykonawcami, ale ta jest najważniejsza – wyjaśnia Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Chodzi o serce planetarium, czyli całą tą część, która będzie wyświetlała obraz. Wcześniejsza wersja analogowa też była bardzo dobra, ale nowa jest analogowo – cyfrowa więc inna, lepsza jakość. Niczego lepszego na rynku nie ma, więc oferujemy to co najlepsze – dodaje.


Pojedyncza kula projektująca gwiazdy będzie mogła obracać się w trzech osiach, co pozwoli odtworzyć wszystkie ruchy sfery niebieskiej: dobowy, roczny, w azymucie, zmiany szerokości geograficznej oraz zasymulować ruch precesyjny. Projektor analogowy umieszczony zostanie na podnośniku, aby w czasie gdy nie będzie wykorzystywany, można było obniżyć jego położenie do pozycji, w której nie będzie przeszkadzał.

Na system projekcji cyfrowej złoży się 10 projektorów 4K

Będzie naprawdę nowocześnie. Na system projekcji cyfrowej złoży się 10 projektorów 4K, które po połączeniu wszystkich obrazów pozwolą uzyskać pokrycie całej kopuły ruchomym obrazem w rozdzielczości 8K. Projektory mają zostać ze sobą zintegrowane w taki sposób, żeby była możliwa projekcja hybrydowa, która pozwoli na połączenie systemu analogowego z cyfrowym. Na tradycyjny, analogowy obraz nieba, będzie można „nałożyć” inne obrazy: granice gwiazdozbiorów, wyobrażenia gwiazdozbiorów starożytne lub współczesne, obrazy obiektów głębokiego kosmosu itd. I wszystko w ruchu. System śledzenia położenia projektora analogowego pozwoli obrazom cyfrowym trafiać zawsze w przeznaczone dla nich miejsce.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search