Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wiosna zawitała do Katowic

Depositphotos 202552554 Xl 2015 1024x682

Czuć już wiosnę. Robert Biedroń zaprezentował swoich kandydatów do Europarlamentu a miasto Katowice bierze się za porządki. Zakład Zieleni Miejskiej, Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej rozpoczęły wiosenne sprzątanie i nasadzenia roślin.

Zieleń na pierwszym miejscu

O tej porze roku skwery, parki, zieleńce wymagają szczególnej troski. Zakład Zieleni Miejskiej porządkuje skwery i parki. Alejki i trawniki są oczyszczane z liści, nasion, igliwia itp., przycinane są żywopłoty i krzewy, zbierane są odpady komunalne z pasów drogowych i pozostałych terenów miejskich. Przyjechało już i jest gotowe do sadzenia m.in. 50 tys. sadzonek aksamitki i 25 tys. bratków. W sumie nasadzenia obejmą ok. 140 000 tys. sztuk roślin.
- W trakcie prac porządkowych troszczymy się o wspieranie bioróżnorodności na miejskich terenach zielonych poprzez odpowiedni dobór roślin. W ten sposób możemy ograniczyć skutki zmian klimatycznych oraz emisji pyłów do atmosfery. Jednocześnie pozostawiamy część liści i drewna do naturalnego rozkładu jako naturalny nawóz pozytywnie wpływający na ekosystem miejski – mówi zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej Magdalena Biela.

Wiosenne porządki na drogach

Trwa sprzątanie pasów drogowych - to łącznie 221 ha (około 300 ulic). MZUiM czyści znaki, usuwa nielegalne reklamy i zabrudzenia na barierach energochłonnych, a MPGK sprząta
i zamiata ulice, place, ścieżki rowerowe.

SprzątaMY dzielnice po raz drugi

Tak jak w ubiegłym roku, również w tym do wiosennych porządków zachęca Stowarzyszenie wolnej Herbaty. – Przed rokiem zebraliśmy z terenów zielonych w Katowicach 176 worków ze szkłem i 129 worków z plastikiem, które oddaliśmy do recyklingu, odzyskaliśmy też materiały z 15 porzuconych telewizorów, a w naszych akcjach wzięło w sumie udział 166 osób – mówi Olaf Józefoski. W tym roku mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się od 8 do 21 kwietnia wskażą 5 miejsc, które zostaną uprzątnięte. Sprzątanie będzie się odbywało od 27 kwietnia do 1 czerwca w każdą sobotę oprócz długiego majowego weekendu. Każdorazowo po akcji będzie zorganizowany mały grill dla uczestników. Dodatkowo miasto mocno promuje akcję Trash Challenge. Mieszkańcy Katowic będą pokazywali na zdjęciach jak dużo śmieci zebrali. Pokażą stan sprzed rozpoczęcia sprzątania i po akcji.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search