Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wsiądź na rower i pomagaj

To już 6 edycja akcji „Rower Pomaga”, która łączy ochronę środowiska naturalnego z pomocą potrzebującym. Za każdy milion przejechanych kilometrów fundowany jest rower dla organizacji społecznych działających w mieście.

O akcji

Akcja ma przede wszystkim pomóc potrzebującym. W ramach niej rozdawane są rowery dla dzieci, które zostały w jakiś sposób skrzywdzone przez los. Taki rower to często urzeczywistnienie dziecięcego marzenia. Jednoślady trafiają również do różnego rodzaju instytucji czy organizacji społecznych. Akcja dba też o środowisko. Zachęcając jak największą liczbę osób do wybrania roweru jako głównego środka transportu, ograniczamy przy tym emisję dwutlenku węgla. Jazda na rowerze to również świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, możemy jeździć z rodziną czy przyjaciółmi i zacieśniać więzi. Jazda na rowerze poprawia także naszą kondycję, sprzyja dobremu samopoczuciu.

Pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku. Rowerzyści przejechali wówczas 120 000 kilometrów, dzięki czemu ograniczono emisję dwutlenku węgla o ponad 30 000 kg. W akcji wzięło udział ok. 3000 osób. Finałem akcji było rozdanie 24 rowerów dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych. W 2016 roku w akcji wzięło udział jeszcze więcej uczestników, bo prawie 27 tysięcy. Przejechano wtedy ponad milion km, co pozwoliło na rozdanie 60 rowerów. Rekord padł w 3018 roku, kiedy to rowerzyści przejechali ponad 50 mln km. Co roku liczba uczestników, jak i przejechanych kilometrów wzrasta.

Rywalizacja na dwóch kołach

Do akcji mogą przyłączyć się wszystkie miasta na terenie całej Polski. W ubiegłym roku katowiccy rowerzyści przejechali aż 1 372 106 kilometrów, zyskując dla miasta tytuł „Rowerowej stolicy Polski”. Miasto Katowice również w tym roku wspiera akcje i zachęca wszystkich mieszkańców do rejestrowania przejechanych kilometrów. Uczestnicy akcji mogą dodać swój wynik na stronie: https://rowerpomaga.pl/ile-przejechalismy, lub w aplikacji Endomondo, na której znajduję się cel główny ROWER POMAGA 2020.

Kręć kilometry dla dzieci z Ukrainy

- To niesamowite że niewielkiej organizacji z Bielska-Białej udaje się już 6 rok z rzędu przygotować tak ogromne działanie ekologiczno – społeczne. A w tym roku mamy także międzynarodową edycję akcji, w której jeździmy dla dzieci/sierot wojny na Ukrainie. W akcji Bikehelps.org już bierze udział ponad 7500 tysiąca rowerzystów na całym świecie - podsumowuje Wojciech Owczarz z Fundacji Arka.

Organizatorem akcji „Rower Pomaga” i międzynarodowej Bikehelps.org jest Fundacja Ekologiczna Arka, którą założył Wojciech Owczarz w 2005 roku. Fundacja łączy ekologię z działaniami społecznymi. Akcję „Rower Pomaga” wspierają: Grupa Kęty, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach oraz liczne gminy partnerskie.

fot. UM Katowice/M. Malina

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search