Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wycieczka Bez Samochodu? Kolejami Śląskimi i komunikacją publiczną pojedziesz bezpłatnie

22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji śląscy przewoźnicy oferują darmowe przejazdy. Jednak są pewne warunki.

Aby skorzystać z okazji i przejechać za darmo pociągiem, autobusem lub tramwajem, 22 września musimy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Jest to dobra okazja, aby przetestować, czy aby podróż innym środkiem transportu niż samochód, nie będzie dla nas szybsza lub bardziej komfortowa. Polityka miast (a w szczególności Katowic), zmierza ku rozbudowaniu komunikacji publicznej i ograniczeniu ruchu samochodowego. Ostatnio w naszym mieście rozszerzono strefę z ograniczoną prędkością do 30 km/h (link tutaj).

A co z samochodem służbowym?

Co w wypadku jeśli pożyczamy pojazd członkowi rodziny lub podróżujemy samochodem służbowym? Kiedy nasze nazwisko nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, wszystko zależy od przewoźnika. Koleje Śląskie informują, że:

"Na wszystkich trasach, przez cały dzień, będzie można podróżować bezpłatnie za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego wydanego na swoje nazwisko lub jako współwłaściciela oraz dokumentu ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość."

Dopytaliśmy się w biurze prasowym Zarząd Transportu Metropolitarnego, czy takie same zasady obowiązują w miejskich tramwajach i autobusach. Okazuje się, że nie ma większego znaczenia kto jest właścicielem pojazdu - ważne, aby podróżujący miał tego dnia przy sobie dowód rejestracyjny.

Ilu kierowców skorzysta?

Z informacji udostępnionych przez Koleje Śląskie wynika, że z propozycji zamiany samochodu na pociąg w zeszłym roku skorzystało 845 osób. Co ciekawe, najwięcej z nich podróżowało z Katowic, lub do nich. Według przewoźnika, przemieszczały się tego dnia najczęściej na trasach Gliwice – Katowice, Racibórz – Katowice oraz Bielsko Biała – Katowice. Warto wiedzieć, że z akcja darmowych przewozów wyłączony jest odcinek Chałupki – Bohumin.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search