Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Jak będzie wyglądał parking wielopoziomowy przy Strefie Kultury?

Previous Next

Wiemy jak będzie wyglądał podziemny parking wielopoziomowy w katowickiej Strefie Kultury! Dzisiaj podano wyniki konkursu.

Znamy wyniku konkursu, które ogłosiło katowickie Stowarzyszenie Architektów Polskich na zlecenie Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – odpowiedzianego za budowę wielopoziomowego parkingu przy NOSP’rze. Pierwsze miejsce w konkursie zajęły pracowanie ARPA Jerzego Górawskiego Poznań, SKI Studio Błażej Szurkowski – Koziegłowy. Projektanci ocenili koszt realizacji inwestycji na blisko 66 mln zł.

– Zależało nam na tym, żeby parking, który w zasadzie jest również obiektem, był w charakterystyce niedominującej lecz schowanej – wyjaśnia Błażej Szurkowski, jeden ze zwycięzców konkursu. - Konsekwencją tego myślenia było zaprojektowanie obiektu, który maksymalnie wpasuje się w teren akurat ukształtowania terenu – dodaje.

Projekt przekonał jury właśnie z tego powodu – nie jest dominujący. Okazał się być trafnym, urbanistycznym i architektonicznym rozwiązaniem. Ponadto zakłada także miejsce spacerowe – łąkę kwietną, która będzie kontynuacją zielonej doliny z Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

– Stworzyliśmy projekt, który wpasowuje się w teren i nie stwarza konkurencji dla niezwykłych ikonicznych obiektów katowickich, które już tutaj są – wyjaśnia Bartek Gurawski z pracowni ARPA.  Nasz parking nie jest ikoną samą w sobie, jego forma i sposób zagospodarowania stwarza możliwość oglądania ikon, które są w okolicy czyli NOSPR’u, Spodka, MCK’u, a jednocześnie zapewnia dosyć płynny sposób magazynowania samochodów – dodaje.

Jak zdradzają architekci, parking będzie miał około 1350 miejsc parkingowych, które będą rozmieszczone na czterech poziomach. 

- Każdy poziom ma wjazd bezpośredni z zewnątrz – wyjaśnia Bartek Gurawski. – Będzie można również wjechać z dowolnego poziomu i wyjechać w dowolny poziom parkingu, więc szukanie miejsca myślę, że będzie proste – dodaje.

Prace projektowe mają potrwać ok. 6-9 miesięcy. 13 miesięcy potrwa wybór firmy, która będzie realizowała inwestycję. Kiedy nastąpi budowa parkingu? Jeszcze nie do końca wiadomo. Optymistyczny plan zakłada, że rozpocznie się pod koniec 2022 roku. Najpóźniej ma odbyć się na początku 2023 roku.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search