Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wygrały także projekty z Katowic

Samorząd Województwa Śląskiego opublikował wyniki II edycji Budżetu Obywatelskiego. Na liście projektów przeznaczonych do realizacji znajdują się także te dotyczące naszego miasta.

Pomysły, które zwyciężyły

W elektronicznym głosowaniu wzięło udział 20 719 Ślązaków. Niestety to mniej niż rok temu, kiedy głos oddało ponad 23 tysiące mieszkańców. Urząd Marszałkowski przeznaczył aż 10 milionów złotych na realizację inicjatyw zaproponowanych przez wnioskodawców. 23 września wygasła strona umożliwiająca wybór preferowanych projektów, a dziś poznaliśmy oficjalne wyniki plebiscytu. Do zwycięzców z puli inicjatyw wojewódzkich trafiło łącznie ponad 2 440 000 złotych. Oto zwycięskie zgłoszenia:

  • "Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów - budowa wolier" (1735 głosów)
  • "Śląskie kocha siatkówkę!" (1733 głosy)
  • "Książki online dla każdego" (1243 głosy)
  • "Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach" (1231 głosów)

Katowice wywalczyły sobie także dofinansowanie kilku projektów dotyczących samego miasta. Stolica województwa znalazła się w jednym podregionie z Mysłowicami i Tychami, powiatem bieruńsko-lędzińskim oraz pszczyńskim. Inicjatywą, która uzyskała najwięcej głosów, okazało się "Bezpieczne miasto - samoobrona dla każdego". Pomysł zakłada kontynuację cyklu bezpłatnych zajęć z zakresu samoobrony oraz pierwszej pomocy. Szkolenia odbędą się między innymi w Katowicach. "Zielony Śląsk - integracyjne warsztaty ekologiczno-kreatywne" obejmują z kolei cały region. Ich twórcom przyświeca cel zwiększenia świadomości przyrodniczej mieszkańców poprzez serię ciekawych wydarzeń o tematyce ochrony środowiska. Trzecim wyróżnionym przez głosujących programem jest "MMS - Młodzi Mistrzowie Sportu". Beneficjentami zostaną uczniowie szkół podstawowych, którzy wezmą udział w treningach oraz turniejach specjalnie dla nich zorganizowanych.

Pozostałe zakwalifikowane wnioski to: "Siatkarskie mistrzostwa powiatów bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego oraz miast na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy" oraz "Wychowanie komunikacyjne dla dzieci i młodzieży w zakresie zasad dotyczących ruchu drogowego, uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdów kat. AM oraz kat. B jak również zasad i technik udzielania pierwszej pomocy."

Kolejna szansa za rok

- Dziękuję za zaangażowanie i głosowanie na projekty w ramach kolejnej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Aktywność mieszkańców i działalność na rzecz lokalnych społeczności to bardzo ważne obszary, które od początku kadencji wspieramy - oświadcza Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. - Sam wywodzę się z organizacji pozarządowej i doskonale wiem, jak ważne jest integrowanie mieszkańców wobec lokalnych i regionalnych spraw. Dotychczasowe zaangażowanie mieszkańców oraz organizacji pozarządowych i jednostek pokazuje, że ta decyzja była oczekiwana - dodaje.

Samorząd Województwa zadeklarował, że wybrane inicjatywy zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Natomiast organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną, trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego. 

fot. Śląskie. Pozytywna energia

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search