Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Wysiłki województwa w walce z pandemią docenione przez ministra

Minister Zdrowia docenił ostatnie działania władz województwa śląskiego związane z pandemią koronawirusa. Podczas koncertu w Operze Śląskiej w Bytomiu marszałek Jakub Chełstowski otrzymał Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia".

Śląska Izba Lekarska, dr n. med. Wojciech Bichalski oraz artyści Opery Śląskiej z dyrektorem Łukaszem Goikiem na czele wystąpili z inicjatywą organizacji wydarzenia dedykowanego medykom. Idea zrodziła się już wiosną, lecz dopiero teraz można było ją wcielić w życie.

- Podczas mojego pobytu w szpitalu w Tychach, byłem pod wrażeniem, jako pacjent i jako lekarz, obserwując pracę personelu. Ich życzliwość i profesjonalizm zasługuje na najwyższe uznanie. W tym czasie duże wsparcie otrzymałam także ze strony Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej. Jestem melomanem, od lat chodzę do opery, sztuka operowa jest mi szczególnie bliska. Stąd spontaniczny pomysł, który zrodził się pod wpływem tej rozmowy - podkreślił dr n. med. Wojciech Bichalski.

W sobotę na deskach Opery Śląskiej wystąpili m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Andrzej Lampert, Stanislav Kuflyuk, Maciej Komandera oraz Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera. W trakcie wydarzenia wręczono odznaczenia dla osób, które w szczególny sposób wyróżnili się w walce z pandemią. Otrzymali je z rąk marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego i przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy służby zdrowia.

Koncert w Operze Śląskiej stał się także okazją dla przekazania Odznaki Honorowej Ministra Zdrowia "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia" dla osób niezwiązanych z ochroną zdrowia. Odznaczenia trafiły do rąk Jakuba Chełstowskiego oraz metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca.

- Dziękuję wszystkim nagrodzonym za postawę i oddanie w tym trudnym czasie. Udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską przesunięcie znacznych środków na wsparcie służby zdrowia. Współpracujemy również bardzo dobrze ze stroną rządową, dzięki tym wszystkim działaniom prawie ćwierć miliarda złotych trafiło do śląskich szpitali. Jestem pewien, że kiedy uda się wygrać z pandemią, nasze placówki będą jednymi z najlepiej wyposażonych z tej części Europy - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach walki z pandemią województwo śląskie m.in. przekazało ponad 11 milionów złotych dla szpitali powiatowych, kwotą blisko 30 mln zł wsparto domy pomocy społecznej w regionie, a dzięki zmianom w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 przekierowano ponad 330 milionów złotych ze środków unijnych na walkę z epidemią COVID-19.

- Województwo śląskie błyskawicznie zareagowało na wybuch pandemii, ruszając na pomoc szpitalom. Pierwsze środki do placówek służby zdrowia podległych Urzędowi Marszałkowskiemu, trafiły już w marcu. W efekcie, nigdzie nie zabrakło łóżek dla pacjentów zakażonych COVID-19, nie było też problemów ze sprzętem niezbędnym do leczenia - argumentował dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

fot. Karol Fatyga

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search