Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

WZZ Sierpień 80 chce wyjaśnień od premiera w sprawie importu węgla i planów likwidacji kopalń

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” w liście do premiera Mateusza Morawieckiego domaga się wyjaśnień w sprawie importu węgla do Polski, w czasie gdy rząd pracuje nad planem zamykania śląskich kopalń.

- Za czasu rządów Zjednoczonej Prawicy import węgla (w tym tego sprowadzanego z Rosji rządzonej przez Władimira Putina i oligarchów) osiąga niechlubne rekordy. Co więcej, rekordy bije też import do Polski gotowej energii elektrycznej. To rekordy, którymi nie ma co się chwalić. To rekordy wstydu i kompromitacji. To rekordy zawiedzionych nadziei na dobrą zmianę – pisze WZZ „Sierpień 80”.

„Sierpień 80”: Polski węgiel jest tańszy od importowanego

Związkowcy podkreślają, że ten proceder uzasadniany jest „kłamliwą narracją”, że importowany węgiel jest tańszy od krajowego. Powołują się na analizy przeprowadzone przez dr Dawida Piekarza z Instytutu Staszica, z których wynika, że średnio w latach 2010 – 2019 ceny polskiego węgla dla energetyki były niższe o około 42 zł za tonę od węgla z importu. Dodają, że oprócz finansowych korzyści ważne są także miejsca pracy w górnictwie i wokół niego oraz podatki odprowadzane przez kopalnie.

„Sierpień 80” wskazuje, że jeszcze w lutym tego roku deklarował, że uczyni wszystko, aby państwowe spółki korzystały z polskiego węgla, a w lipcu jedna ze spółek energetycznych sprowadziła zza granicy prawie 300 tys. ton.

- Statki te wpływały do naszych portów dokładnie w tym samym czasie, w którym w zaciszach Ministerstwa Aktywów Państwowych przygotowywano drastyczny plan dewastacji i likwidacji polskiego górnictwa węgla kamiennego na Śląsku. Plan ten zakładał niemal natychmiastowe zamknięcie trzyruchowej kopalni zespolonej „Ruda” (czyli kopalń: „Pokój”, „Halemba”, „Bielszowice”) i katowickiej kopalni „Wujek”. Razem tylko w samych tych rudzkich kopalniach jest to ok. 10 tysięcy rodzin, które stracą środki utrzymania i oznacza upadek całego blisko 140-tysięcznego miasta – czytamy w liście do premiera Morawieckiego.

Związkowcy: Potrzeba systemowych rozwiązań dla górnictwa i energetyki!

Związkowcy z „Sierpnia 80” podkreślają, że potrzeba systemowych rozwiązań dla górnictwa i energetyki, bo Polsce za kilka lat grozi niedostatek energii. Wszystko przez zwiększające się jej zużycie.

- Plan likwidacji kopalń przyśpieszy tylko te problemy, wskutek czego importerzy niebotycznie podniosą ceny węgla i innych surowców, a także ceny gotowej energii elektrycznej Polsce, która wyzbędzie się swojego górnictwa węglowego. Potrzeba nam planu dla całego górnictwa, a nie tylko dla PGG – piszą związkowcy.

Zła sytuacja, według związkowców, jest w kopalniach wszystkich spółek węglowych, także w górnictwie węgla brunatnego.

- Państwowe spółki zamiast zająć się wydobyciem i spalaniem węgla, zajmują się importem, tak węgla, jak i energii, którą handlują. Są jak w amoku – czytamy w liście.

Teraz węgiel importowany z Rosji jest już dobry?

„Sierpień 80”, liście do premiera Morawieckiego, przypomina, że za czasów rządów PO-PSL politycy Zjednoczonej Prawicy mówili, że import węgla jest zły i zapowiadali embargo na węgiel sprowadzany z Rosji i pyta co się stało, że teraz ten importowany węgiel jest dobry? Związkowy podkreślają też, że gdy PiS był w opozycji, to politycy tej partii wskazywali, że likwidacja kopalń jest zdradą polskiej racji stanu, a dziś mówi się, że to „twarda konieczność”.

- Chcemy wierzyć, że to nie przejaw hipokryzji i lekceważenia problemów jednego z największych i najważniejszych regionów Polski, z którego – nawiasem mówiąc - został Pan wybrany posłem. Niestety, kolejne decyzje i głosy płynące ze strony urzędników Pańskiego rządu sprawiają, że ta wiara ma coraz słabszą podstawę – kończą swój list związkowcy.

„Sierpień 80” oczekuje, że premier Mateusz Morawiecki rozwieje ich wątpliwości i odpowie na zadane pytania.

fot. PGG

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search