Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Zamiast koszenia łąk, będą łąki kwietne. Dobry pomysł?

Lakakato

Koszenia traw w tym roku w Katowicach nie będzie? Zakład Zieleni Miejskiej zrezygnował z koszenia blisko 50 tys. metrów kwadratowych terenów zielonych. Dlaczego? Miasto mają zdobić dziko rosnące łąki.


Przypomnijmy, że utworzenie łąk kwietnych nie jest nowym pomysłem, bowiem w Katowicach siane są one już od dwóch lat w ramach projektu KATOobywatel. Jak wskazuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach, w tym roku zakwitną one na 20 tys. m. kw. terenów.

- Ale to nie wszystko. Łąki można również stworzyć przez ograniczenie koszenia, a to najtańszy sposób, bo w stu procentach polega na siłach natury -  podkreśla Ewa Lipka.

Taka łąka jest bardzo łatwa w utrzymaniu, ponieważ wystarczy ją skosić jedynie raz w roku, a następnie wywieźć siano. Powinno się to zrobić około miesiąc przed spadkiem temperatur, aby rośliny odrosły na wys. 10-15 cm przed okresem zimowym.

– W mieście mamy wiele roślin rosnących naturalnie np. podbiał, babka, bluszczyk kurdybanek, stokrotki, fiołki czy mniszek lekarski. Szkoda je wykaszać – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej. - Raz, że to najprostszy sposób działania proekologicznego, czyli jak najmniej ingerować w naturę. Dwa, że dzięki temu małe zwierzęta, jak jeże czy ptaki, łatwiej znajdują sobie siedliska w mieście. Zgodnie z brytyjskimi badaniami jest ich znacznie więcej w trawnikach wyżej i rzadziej koszonych – dodaje Biela.

Efekty niekoszenia i siania łąk kwietnych w pełnej krasie będziemy podziwiać dopiero latem. Co Państwo sądzą o tym pomyśle?
Coraz więcej miast decyduje się na stworzenie łąk kwietnych. Co jest tego powodem? Dzieje się tak głownie dlatego, że poprawiają one estetykę miasta, ale mają także zbawienny wpływ na miejski ekosystem, ponieważ nie tylko oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, ale kumulują wilgoć oraz dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom.

fot. UM w Katowicach

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search