Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Zdewastowano nagrobek Kazimierza Kutza. Policja wszczęła śledztwo

Cemetery 2884195 1920
Nieznany sprawca na nagrobku słynnego reżysera Kazimierza Kutza wyrył znak krzyża. Żona zgłosiła sprawę na policję, ale trudno będzie złapać wandala, bo nie wiadomo, kiedy doszło do dewastacji.

Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia 2018 roku, a jego ciało pochowano na katowickim cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza. 16 lutego słynny reżyser obchodziłby 91. urodziny. Żona legendy polskiego kina odwiedziła jego grób i niestety spotkało ją duże rozczarowanie.

Okazało się, że ktoś zniszczył nagrobek. Na głowicy (tablica, na której znajdują się m.in. informacje o zmarłym) ktoś wyrył znak krzyża. Sprawę nagłośnił fotograf Bogdan Kułakowski, którzy wrzucił do sieci zdjęcie zdewastowanej płyty."Dziennik Zachodni" dodaje, że Iwona Świętochowska-Kutz kilka dni wcześniej zgłosiła sprawę na policję. Wdowa po reżyserze jest oburzona. Być może ma to związek z tym że Kutz nie krył się, że jest człowiekiem niewierzącym i na jego prośbę pogrzeb był świecki.

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie, a czyn zakwalifikowano jako zniszczenie mienia. Będzie jednak problem ze złapaniem sprawcy, bo nie wiadomo, kiedy wandal dopuścił się haniebnego czynu. Na razie wiadomo tylko, że doszło do tego między listopadem ubiegłego roku a dniem, kiedy sprawę zgłosiła rodzina.

Kazimierz Kutz jest jedną z najwybitniejszy postaci Górnego Śląska. Za jego największe filmowe dzieła uznaje się m.in. "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca", które opowiadają o naszym regionie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search