Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Zieleń w centrum Katowic. Rewitalizacja już w 2021 roku

Katowice Drzewka

Będzie bardziej zielono! Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi przetarg, którego efektem będzie rewitalizacja zieleni w centrum Katowic. Szacowany koszt inwestycji opiewa na kwotę 250 tys. zł. Prace mają zakończyć się z końcem kwietnia tego roku.

Rewitalizacja zieleni wiąże się niestety z pożegnaniem surmi, które rosną na Placu Kwiatom, ale spokojnie! Drzewa mają zostać starannie wykopane i przeniesione do Działu Produkcji Roślinnej ZZM. Tam zostaną "zadołowane", by po niezbędnej kuracji mogły być ponownie zasadzone w nowej lokalizacji. Ich miejsce zajmie szesnaście wiśni pikowanych "Kazan" oraz piętnaście klonów czerwonych „Redpointe”. Wymienione również zostaną klony jesionolistne z donic umieszczonych wzdłuż ulicy 3-go Maja. W zamian pojawi się dwadzieścia osiem klonów polnych „Elsrijk”, których uzupełnienie będą stanowić krzewy jałowca płożącego „Blue Forest”, cisu pośredniego „Hicksii”, róże „Heidetarum” oraz pnącza bluszczu pospolitego „Thorndale”. Wysadzone "stare" klony powędrują na kurację szklarniową wraz z surmiami.

- W Katowicach prowadzimy szereg działań, których celem jest zazielenianie naszego miasta, min. poprzez możliwość partycypacji mieszkańców i tzw. „zielony budżet", sadzenie łąk, czy projekt wCOPdrzewo. Chcemy, aby zieleni w mieście było jak najwięcej i dlatego cieszę się, że na Placu Kwiatowym i ulicy 3-go Maja pojawią się nowe drzewa i krzewy. Należy pamiętać, że będą one miały nie tylko wymiar estetyczny, ale wpłyną także na polepszenie jakości powietrza w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zielone Katowice to pomysł mieszkańców

Nowa zieleń będzie przede wszystkim przystosowana do naszego klimatu i warunków, jakie panują w ścisłym centrum miasta. Warto dodać, że nasadzenia nowych drzew, zazielenienie przystanków, budki lęgowe dla ptaków czy też zajęcia z recyclingu są pomysłami przede wszystkim samych mieszkańców. Planowo wszystkie mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku w ramach I edycji tzw. Zielonego Budżetu. Katowiczanie zgłosili łącznie aż 128 projektów, spośród których 54, o łącznej wartości dwóch milionów złotych, zyskało największe uznanie w oczach ekspertów.

Wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców znalazły się m.in. zazielenienie 22 przystanków – po jednym w każdej dzielnicy Katowic, odtworzenie małej retencji w Katowickim Parku Leśnym czy też urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką. Z kolei we wschodnich dzielnicach miasta – Nikiszowcu, Janowie, Szopienicach, Burowcu i Dąbrówce Małej – w ramach jednego wniosku pojawią się nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. W Brynowie powstanie ogród deszczowy, a w Kostuchnie łąka kwietna. Poza zazielenieniem miasta katowiczanie zgłosili propozycje, których realizacja oznacza wsparcie dla zwierząt. W tym roku na terenie Ligoty-Panewnik oraz Wełnowca-Józefowca pojawią się m.in. budki lęgowe dla ptaków miejskich, takich jak sikorki, szpaki i wróble, a w Koszutce nowe hotele dla owadów – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

EKO warsztaty

Jak widać mieszkańcy są coraz bardziej świadomi potrzeby sadzenia zieleni w mieście. W Ligocie-Panewnikach i Zawodziu będą dostępne warsztaty dla dorosłych m.in. w zakresie domowej hodowli ziół w doniczkach z recyklingu, tworzenia ekologicznych środków czystości i kosmetyków czy też własnoręcznej budowy budek lęgowych dla ptaków. Nie tylko dorośli będą mieli wpływ na ekologiczne działania w Katowicach, ale także dzieci. Dzięki ogólnopolskiemu projektowi „Zielona Szkoła – edukujemy ekologicznie” odbędą się zajęcia w klasach ósmych szkół podstawowych tzw. zero waste. Z kolei aktywiści z Piotrowic i Ochojca zainicjowali Otwarty Klub Przyrodnika, czyli cykl zajęć edukacyjno-przyrodniczych, które wzbogacą ofertę zajęć kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez Miejski Dom Kultury „Południe”. Start projektu uzależniony jest od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i możliwości MDK. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową mdkpoludnie.com.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search