Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania! Nowy system ma usprawnić płatności

15

Temat był poruszany już w lipcu, kiedy radni przyjęli decyzję o zmianie regulaminu Strefy Płatnego Parkowania. Przypomnijmy, że nowelizacje te wejdą w życie 4 września, czyli już w najbliższy piątek. O czym muszą pamiętać właściciele pojazdów?

Nowe parkomaty 

Przed wszystkim przy ulicach naszego miasta pojawi się 128 zmodernizowanych urządzeń. 78 z nich to odnowione parkomaty, natomiast pozostałe 50 jest zupełnie nowych. Kierowcy za ich pośrednictwem mogą zapłacić za postój gotówką, kartą płatniczą, a w ponad połowie z nich również kartą ŚKUP. Dla zwolenników płatności mobilnej miasto nawiązało współpracę z właścicielami pięciu aplikacji: SkyCash, mPay, Pango, moBilet oraz ePark. 

- Jednocześnie od piątku znikają z ulic inkasenci MZUiM. Oczywiście pojawią się kontrolerzy, którzy będą sprawdzać, czy kierowca pozostawiający pojazd uiścił opłatę. Jeśli nie, to istotne – nie będzie już 14 dniowego terminu, w którym można było uregulować zaległości. Od razu będzie naliczana dodatkowa opłata wysokości 50 zł – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów Katowice.

Koszt całej inwestycji szacuje się na 3,4 miliona złotych. Na razie ceny postoju za parkowanie pozostają takie same, choć w przyszłych miesiącach może się to z mienić w związku z wprowadzeniem Karty Mieszkańca. Aktualnie wynoszą one:

  • dla SPP: 2,00 zł za pierwszą godzinę postoju; 2,40 zł za drugą; 2,80 zł za trzecią i 2,00 zł za każdą kolejną,
  • dla podstrefy „Ceglana-Wita Stwosza": 3,00 zł do godziny postoju; 3,60 zł za drugą godzinę; 4,20 zł za trzecią i 3,00 zł za każdą następną.

Od października wchodzi także w życie kontrowersyjna decyzja o opłatach za postój w Strefie Kultury. To, że największy parking w centrum Katowic przestanie być bezpłatny, jeszcze nikogo nie dziwi. Przeraża natomiast kwota, jaką przyjdzie nam uiścić: 10 złotych za godzinę. Więcej informacji na temat tej inicjatywy można znaleźć w naszym wcześniejszym artykule

Prezydent w sprawie zmian 

Marcin Krupa niejednokrotnie zabierał głos w sprawie nowych przepisów dotyczących ruchu drogowego w mieście. Trzeba przyznać, że Katowice robią, co w ich mocy, żeby zachęcić przyjezdnych do rezygnowania z poruszania się prywatnymi pojazdami na rzecz komunikacji miejskiej. Oprócz kolejnych opłat za parkowanie, wymuszających większą rotację samochodów, rozpoczęto budowę centrów przesiadkowych. 

Inwestycje mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską. W Zawodziu czy też Brynowie budujemy po kilkaset miejsc parkingowych, tak by kierowcy nie musieli ich szukać w centrum - tłumaczy prezydent miasta. - Na podstawie biletu na tramwaj lub autobus będą mogli zaparkować bezpłatnie - dodaje. 

fot. UM Katowice 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search