Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Znamy już wyniki Budżetu Obywatelskiego! Które projekty wygrały?

W zeszłą niedzielę zakończyło się głosownie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj organizatorzy ogłosili, które z nich zostaną przeznaczone do realizacji.

Brawa dla Tysiąclecia

Spośród wszystkich zgłoszonych propozycji wyłoniono łącznie 122 projekty dotyczące całego miasta i jego poszczególnych dzielnic. Na tegoroczną pulę Budżetu organizatorzy przeznaczyli aż 17 milionów złotych. Trzeba zaznaczyć, że żadne inne polskie miasto wojewódzkie, w przeliczeniu na ilość mieszkańców, nie inwestuje tak dużych funduszy w inicjatywy swoich obywateli. Większość projektów zostanie realizowana w przeciągu roku. Bardziej skomplikowane czy wymagające większego wkładu finansowego powstaną w przeciągu dwóch lat.

- Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskał pomysł budowy tężni solankowej na Osiedlu Tysiąclecia, który zebrał aż 14 658 głosów mieszkańców. Koszt realizacji projektu wyniesie 2,5 mln złotych - opowiada Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice. - Drugie miejsce zajął projekt dotyczący budowy tężni solankowej w Parku Kościuszki, na który oddano 13 549 głosów. Jednak wartość tego zadnia, podobnie jak projektu, który zajął trzecie miejsce, tj. zakupu wozu gaśniczego dla OSP w Podlesiu, nie mieściła się w wolnych środkach po odliczeniu wartości zwycięskiej tężni z Osiedla Tysiąclecia. Dlatego zgodnie z regulaminem do realizacji przeznacza się kolejny projekt, który mieści się w tej puli, a więc nowoczesna fizjoterapia w Szpitalu Murcki, który uzyskał 4 377 głosów – wyjaśnia. 

Lista zwycięskich projektów ogólnomiejskich:

  • Tężnia solankowa na Tysiącleciu (2 500 000 zł)
  • Nowoczesna Fizjoterapia w Szpitalu Murcki (154 000 zł)
  • Doposażenie lodowiska w Murckach (łyżwy, bandy, klocki) do nauki jazdy (11 562 zł)
  • Budowa nowych miejsc postojowych wraz z przylegającym chodnikiem, nowymi nasadzeniami zieleni i mijanką w ciągu ulicy Wodospady (256 000 zł)
  • Piano -Tężnia Festiwal 2021 (25 000 zł)
  • Organizacja cyklu turniejów koszykówki BASKETMANIA na terenie katowickich Szkół Podstawowych (50 000 zł)

Projektem lokalnym, który cieszył się największą popularnością wśród głosujących, okazała się budowa ogrodu sensorycznego ze skwerem. Nowa infrastruktura, podobnie jak tężnie, powstanie przy ul. Tysiąclecia. Obiema inwestycjami będziemy mogli się cieszyć w roku 2022. Inne godne uwagi, zwycięskie propozycje to na przykład trasy rowerowe. Pojawią się one przy ulicach: Sikorskiego, Meteorologów, czy Sokolskiej. Tak jak w zeszłym roku, duże zainteresowanie odnotowano także w przypadku wniosków złożonych przez strażaków. Dofinansowanie na zakup nowego sprzętu otrzymają OSP Szopienice, OSP Podlesie, OSP Zarzecze oraz OSP Kostuchna. W Dąbrówce Małej powstanie natomiast nowoczesna strażnica. Wszystkie zwycięskie projekty można znaleźć na opublikowanej przez organizatorów LIŚCIE.

Kto głosował?

Statystyki wskazują na to, że najaktywniejsi okazali się mieszkańcy Podlesia (36,49%), Dąbrówki Małej (28,97%) oraz Kostuchny (27,28%). W uznaniu ich zaangażowania w przyszłym roku te trzy dzielnice otrzymają dodatkowe środki na realizację zaproponowanych inicjatyw. W tegorocznym Budżecie Obywatelskim wzięło udział łącznie 16,13% uprawnionych obywateli.

- Dziękuję za duże zaangażowanie zarówno katowiczanom, którzy pisali projekty, jak i wszystkim głosującym, których było aż 44 331. Osoby te udowodniły, że budżet obywatelski jest świetnym narzędziem rozwijania dzielnic Katowic i wpływu na życie społeczności lokalnych – oświadcza Marcin Krupa. – Pomaga nam to budować i wzmacniać społeczeństwo obywatelskie. Jeśli ktoś korzysta z wodnego placu zabaw, drogi rowerowej czy ławeczki osiedlowej, na którą wcześniej głosował, to później chętniej uczestniczy w następnych edycjach budżetu i namawia do tego samego swoich sąsiadów – dodaje prezydent. 

fot. Budżet Obywatelski w Katowicach 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search