Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Znamy śląskiego lidera „Wiosny” – nowej partii Roberta Biedronia

Biedron Kohut Wiosna

Robert Biedroń tworzy struktury swojej nowej partii "Wiosna". Jej liderem w naszym regionie został Łukasz Kohut. Kim jest i co o nim wiemy?

Wiosna Roberta Biedronia

W niedzielę, 3 lutego 2019 roku, na warszawskim Torwarze odbyła się konwencja założycielska partii „Wiosna”. Jej twórcą i prezesem jest Robert Biedroń, były poseł ruchu Janusza Palikota i prezydent Słupska w latach 2014 – 2018. Pośród wielu progresywnych postulatów politycznych, najważniejszy brzmiał: „zakończymy wojnę polsko-polską”. Z okazji tego wydarzenia do stolicy zjechali ludzie z różnych stron Polski. Szacuje się, że udział w konwencji wzięło od 7 do 10 tysięcy osób. Wśród nich na pierwszym planie był przedstawiciel naszego regionu – Łukasz Kohut.

[caption id="attachment_742" align="aligncenter" width="517"]Łukasz Kohut o Wiośnie na Facebooku (fot. facebook.com)[/caption]

Łukasz Kohut, czyli kto?

Kohut to 37-letni mieszkaniec Rybnika zajmujący się fotografią. Jest absolwentem dwóch kierunków na Uniwersytecie Śląskim - politologii oraz zarządzania i marketingu. Studiował również we Finlandii. Za granicą także mieszkał i pracował – w Norwegii i Czechach. W Polsce miał etat w banku.

Łukasz Kohut wcześniej związany był z Ruchem Palikota, z którego listy w 2015 roku startował w wyborach do Sejmu. Nie zdobył wtedy mandatu. Mówiło się, że w swoim okręgu miał być jedynką na liście Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa. Jego kandydaturę podobno zablokował sam Schetyna w obawie przed przejściem Kohuta do nowej partii Biedronia. Ostatecznie jego miejsce na liście zajął Wojciech Kałuża, który po wyborach przeszedł do PISu. Dzięki temu partia Kaczyńskiego przejęła władzę w naszym regionie.

"Dziękuję kochani za mega energię i wszystkie wiadomości. Poradzymy, ta zima w końcu musi minąć" - pisze Łukasz Kohut.

Śląski zostanie uznany za język regionalny?

Łukasz Kohut od lat związany jest z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich. Mówi się, że jego politycznym mentorem jest znany w Rybniku Józef Porwoł. Kohut z pewnością będzie intensywnie zabiegał o interesy Ślązaków. Robert Biedroń już dziś deklaruje, że nada śląskiej godce status języka regionalnego. Czas pokaże.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search