Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Znikną parkingi na Warszawskiej. Miasto planuje posadzić drzewa

Warszawska

Prawie wszystkie miejsca parkingowe znikną z jednej z największych ulic w centrum. Władze miasta planują posadzić tam drzewa.

Prezydent Marcin Krupa wpadł na pomysł aby ulica Warszawska stała się bardziej zielona. Niestety jedyne miejsca, w których można posadzić nowe drzewa znajdują się na miejscach parkingowych. Ponieważ władze planują dokonać nasadzeń nie w donicach, lecz w pasach zieleni, może okazać się, że nie zostanie wiele miejsca dla kierowców.

Czy na pewno proekologicznie?

Urząd tłumaczy swoje działania oddaniem przestrzeni centrum pieszym. Kiedyś z korzyścią dla miasta zamknięto dla samochodów ulicę Mariacką mimo oporu co poniektórych. W tym przypadku jednak może dojść do szkody zarówno dla kierowców jak i pieszych.

- W Katowicach zauważamy niezwykle groźny trend – ograniczany jest ruch samochodowy w centrum a jednocześnie nie jest podnoszona jakość komunikacji publicznej. Prowadzi to do niezwykle groźnego zjawiska jakim jest dławienie się miasta - twierdzi Tomasz Dolata – aktywista miejski ze stowarzyszenia „Pętla”.

- Kierowcy nadal pozostają zmuszeni do korzystania z prywatnych samochodów a poprzez zwężanie dróg czy likwidowanie parkingów kierowcy krążą po okolicy co zwiększa korki a co za tym idzie również emisję zanieczyszczeń - dodał Dolata.

Wychodzi na to, że jeśli wprowadzona koncepcja zrównoważonego transportu poprzez tworzenie centrów przesiadkowych i rozwoju kolei się nie sprawdzi, to w centrum miasta zamiast zielonej oazy spokoju, będzie zadymiona, głośna i zakorkowana dżungla. Czy strategia kija i marchewki stosowana przez Urząd Miasta zda egzamin? Pewna ilość kierowców (oraz mieszkańców) i tak z wygody lub konieczności będzie parkować nieopodal rynku.

Po kolei

Prędzej lub później cała ulica się zazieleni. Prace podzielone zostaną na etapy. Według planów, projekt rewitalizacji powstanie do 2020 roku, a jej wykonanie ma zakończyć się w 2021 roku. Na pierwszy ogień robót pójdzie fragment Warszawskiej biegnący od rynku do kościoła mariackiego.

Wiceprezydent miasta Waldemar Bojarun zapewnia, że drzewa nie powstaną w miejscu przystanku autobusowego obok kościoła ewangelickiego. Zmiany nie powinny dotknąć także niepełnosprawnych oraz właścicieli okolicznych lokali, którzy muszą zapewnić sobie regularne zaopatrzenie.

Nie wszędzie

Okazuje się, że część miejsc parkingowych pozostanie z powodu znajdujących się w ziemi instalacji. Te położone są o wiele gęściej po stronie północnej. Z tego powodu więcej drzew pojawi się przy południowej stronie drogi. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie gatunki pojawią się przy Warszawskiej.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search