Heading article

Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Znów przejedziemy Drogą Krajową nr 86

Previous Next

Przez Drogę Krajową nr 86 na wysokości Giszowca przejedziemy o dziesięć dni wcześniej, niż było to zapowiadane. Co z pozostałymi odcinkami katowickich tras?

Ruch samochodowy powróci

Jeszcze w czerwcu ulewne deszcze spowodowały konieczność zamknięcia tego odcinka. Dzięki wzmożonej pracy wykonawcy, ruch samochodowy będzie mógł tu wrócić już 19 września. Z pewnością w opanowaniu sytuacji pomogły szybkie decyzje realizatora budowy oraz Urzędu Miasta. 

W lipcu wykonawca zintensyfikował prace czego efektem jest otwarcie przejezdności ul. Pszczyńskiej, czyli drogi krajowej nr 86 o 10 dni wcześniej niż przyjęliśmy w harmonogramie - opowiada Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent miasta Katowice. - Nie 30 września, jak pierwotnie planowano, a od soboty 19 września, ruch będzie poprowadzony po nowym wiadukcie po jednym pasie w każdym kierunku jazdy - dodaje. 

Jak zostanie pokierowany ruch samochodowy w nowych warunkach? Katowicki Wydział Komunikacji Społecznej tłumaczy, że możliwy stanie się przejazd na jezdnię wschodnią w kierunku południowym, prowadząca do Tych i Giszowca. Całość drogi oraz zjazd z autostrady A4 w kierunku Tychów gotowe będą na wiosnę przyszłego roku. To oczywiście nie koniec prac związanych z dużą inwestycją. Projekt składa się tak naprawdę z dwóch części. Szczegółowo opowiada o nich naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice Bogusław Lowak.

Pierwsza z nich to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych - ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Usprawnione zatem zostanie skomunikowanie ponadlokalne obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz miejskiego obszaru południowo-wschodniej części Katowic, w zakresie połączenia z drogami krajowymi oraz centrum miasta - tłumaczy urzędnik. - Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny - dopowiada. 

Koszt inwestycji szacuje się na 247,5 miliona złotych. Na ten cel otrzymano dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości prawie połowy ceny projektu. Dotacja wynosi 210 milionów zł. Zakończenie prac oraz co za tym idzie oddanie nowej infrastruktury drogowej do użytku, nastąpi najprawdopodobniej w drugim kwartale 2022 roku. 

Dla kierowców i pasażerów

Odpowiedzialni za inwestycję ogłosili, że wprowadzą objazdy na okres pięciu tygodni dla kierowców poruszających się w stronę Tychów i Murcek od ul. Kolistej oraz ul. 73 Pułku Piechoty i ul. Karolinki. Szczegółowe informacje na temat tras dróg zastępczych można znaleźć na stronie Urzędu Miasta. W związku z nową organizacją ruchu drogowego, zmianie ulegnie także transport publiczny. Po otwarciu dla pojazdów ulicy Pszczyńskiej powrócą dawne połączenia autobusowe. 

fot. UM Katowice 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search