Jak dostać dofinansowanie na ortezę?

Każda osoba, która w życiu doświadczyła poważnej kontuzji bądź urazu, zdaję sobie sprawę jaką rolę w procesie rekonwalescencji odegrała orteza. Ta forma stabilizatora jest nie tylko lżejsza od gipsu, ale również jest gwarancją właściwego przepływu powietrza, a przede wszystkim idealnego dopasowania do kończyny. Na całe szczęście w kraju nad Wisłą można starać się o jej dofinansowanie. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Orteza konczyny dolnej dla dziecka

Do czego służy orteza?

Naturalnie nasuwa się pytanie, czym właściwie jest orteza? To nic innego jak profesjonalny sprzęt ortopedyczny, który pozwala na:

 • Stabilizację układu mięśniowo-szkieletowego,
 • Unieruchomienie schorowanych stawów,
 • Odciążanie schorowanych stawów,
 • Korektę pozycji ciała.

Orteza jest lżejszym odpowiednim gipsu. Co przemawia na jej korzyść? Orteza waży mniej, co z pewnością ułatwia poruszanie się z danym urazem. Dodatkowo zapewnia optymalny przepływ powietrza i jest dopasowana do danej kończyny. Kiedy warto się zdecydować na taki stabilizator? Zdecydowanie przy:

 • Urazach,
 • Kontuzjach,
 • Zwyrodnieniach stawów skokowych,
 • Przeciążeniach,

i wiele więcej. Ważne, aby taki sprzęt został idealnie dopasowany do danego przypadku, co ewidentnie przekłada się na skrócenie procesu regeneracji.

Jakie są rodzaje?

Aktualnie na rynku medycznym można spotkać się z różnymi rodzajami ortez. Co je właściwie różni? Przeznaczenie. Tak, dzieli się je na:

 • Ortezy kręgosłupa (np. kołnierze),
 • Ortezy kończyn górnych (np. orteza: stawu barkowego, stawu łokciowego, nadgarstka),
 • Ortezy kończyn dolnych (np. orteza stawu: skokowego, biodrowego, kolanowego).

Ten profesjonalny sprzęt ortopedyczny powinien zostać dopasowany przez specjalistę – fizjoterapeutę bądź lekarza. Źle dobrany stabilizator nie tylko negatywnie wpływa na pracę układu krążenia, ale może również inicjować obrzęki, otarcia. Źle dopasowana orteza nie będzie pełnić swojej najważniejszej funkcji – stabilizacji, co przełoży się na wydłużenie procesu rekonwalescencji.

Pro-Orto: profesjonalny zakład ortopedyczny

Pro-Orto to profesjonalny zakład ortopedyczny w Bytomiu, będący producentem ortez, protez, gorsetów ortopedycznych, a także innych sprzętów medycznych ściśle dopasowanych do potrzeb danego klienta. Inwencji twórczej nie brakuje, o czym świadczą gotowe już projekty. Co ciekawe, zakład realizuje zlecania NFZ. No właśnie, jak można otrzymać refundację na taki sprzęt?

Dofinansowanie NFZ: krok po kroku

Osoby, które pragnąć otrzymać refundację na ortezę z NFZ muszą posiadać ubezpieczenie (tj. ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ZUS). To nie koniec. Lekarz POZ, fizjoterapeuta bądź lekarz specjalista powinien wystawić stosowny wniosek z odpowiednim kodem, który upoważnia do otrzymania stabilizatora. Wystarczy go pokazać w danym sklepie medycznym bądź zakładzie ortopedycznym, realizującym zlecenia w ramach NFZ.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon