Jak kierować pociągiem? Symulator KŚ czeka na zainteresowanych!

Entuzjaści kolei mają powody do radości. Dlaczego? Koleje Śląskie z początkiem sierpnia br. udostępniły symulator pojazdu kolejowego i bardzo dobrze. Każda osoba, która pragnie wejść w buty maszynisty przez godzinę może prowadzić wirtualny pociąg. Jedno jest pewne, nie będzie to zwykła „przejażdżka”. Oprogramowanie symulatora pozwala na sprawdzenie własnych umiejętności w różnych sytuacjach. Jakich? Szczegóły poniżej.

Paweł Fajdek mistrz świata mistrz olimpijski
Koleje śląskie Paweł Fajdek mistrz świata mistrz olimpijski

Symulator pojazdu kolejowego – jaki skrywa potencjał?

Dobre pytanie. Symulator pojazdu kolejowego udostępniony przez KŚ jest rzeczywistym odzwierciedleniem kabiny maszynisty najnowszej generacji typu Elf 2/22 Wed, tak samo jak i jego pulpit. Dotyczy to nawet najdrobniejszego elementu znajdującego się w kabinie pojazdu trakcyjnego, w którym maszynista prowadzi pociąg i to każdego dnia.

Warto podkreślić, że symulator znajduje się na platformie ruchowej o sześciu stopniach swobody. Tym sam, zainteresowani mogą zapoznać się z realnymi warunkami w trakcie pracy maszynisty. Mowa tu o:

  • Drganiach,
  • Przyśpieszeniu,
  • Hamowaniu,
  • Przeciążeniu,

a nawet wykolejenia pociągu! Kabina wirtualnego maszynisty została wyposażona w nowatorski system wizualizacji 4K UHD, a także innowacyjny system dźwięku przestrzennego. Co ciekawe, oprogramowanie symulatora w 100% pokrywa się ze schematem linii Kolei Śląskich. Wszelkie utrudnienia, remonty, specyfika szlaków jest aktualizowana na bieżąco.

Koleje śląskie - Symulator

Trening umiejętności

Symulator udostępniony przez Koleje Śląskie z jednej strony stwarza idealną okazję, aby kierować wirtualnym pociągiem. Z drugiej zaś strony osoby, które wiążą swoją przyszłość z koleją mogą szlifować swoje umiejętności. Symulator pozwala na szkolenie z zakresu prowadzenia pojazdów z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kierowania składem (tzn. zgodnie z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem – ETCS).

Dodatkowo urządzenie gwarantuje ćwiczenia z wykorzystaniem łączności GSM-R, czyli podstawowego systemu łączności, który będzie funkcjonował w Polsce już od 2025 roku. Urządzenie pozwala na analizę groźnych sytuacji - na całe szczęście maszynista, spotyka się z nimi bardzo rzadko. Z kolei specjalny algorytm sprawdza, czy wirtualny maszynista zachował odpowiednią czujność podczas wykonywania swojej pracy, a także czy nie popełnił błędu podczas obsługi wszystkich powierzonych mu urządzeń sterowania.

Prowadzenie pociągu w różnych warunkach

Osoby, które zdecydują się na kierowanie wirtualnym pociągiem oprócz standardowej jazdy mogą liczyć na dreszczyk emocji. Symulator pozwala na ćwiczenie zdarzeń jak i wypadków podczas pracy pociągowej, manewrowej i to w towarzystwie innych pojazdów kolejowych, drogowych czy maszyn rolniczych.

Symulator daje możliwość sprawdzenia usterek pojazdu, nietypowych zdarzeń związanych z infrastrukturą kolejową. Ponadto urządzenie posiada moduł eco-driving, uczący ekonomicznego sposobu jazdy.

60 minut dobrej zabawy

Koleje Śląskie stworzyły niezwykłą okazję, dla miłośników kolei. Symulator pojazdu Elf 2/22 Wed to jedyny taki symulator w kraju nad Wisłą, spełniający wszelkie wymagania i zalecenia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Naturalnie nasuwa się pytanie, co składa się na 60 minutową przygodę w roli wirtualnego maszynisty? Przejazd został podzielony na kilka etapów:

1. Omówienie zasad BHP oraz działania elementów symulatora pojazdu kolejowego (5 min.),

2. Zaznajomienie uczestnika z obsługą symulatora (5 min.),

3. Przygotowanie pociągu do jazdy oraz sama jazda pociągiem (45 min.),

4. Omówienie przebiegu symulacji (5 min.).

Zainteresowani, decydujący się na taką, niezwykłą atrakcję przez cały czas mogą liczyć na pomoc profesjonalnego instruktora nadzorującego wirtualną przejażdżkę. Gdzie mogą dokonać rezerwacji? A no TUTAJ. Przed niesamowitą przygodą powinni również sprawdzić mapę z drogami dojścia do symulatora, jak i regulamin urządzenia. Jedno jest pewne, przejażdżka symulatorem to przepis na dobrą zabawę, a dla kolejarzy – ciekawa pozycja w CV.
Zostań wirtualnym maszynistą. Zarezerwuj przejazd w symulatorze KŚ
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW || FACEBOOK || TWITTER

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon