Jak korzystać z centrów przesiadkowych w Katowicach?

Centra przesiadkowe w Katowicach typu Park and Ride, czyli „Parkuj i jedź”, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na zostawienie obecnie bezpłatnie samochodu na parkingu i dojechanie w kilkanaście minut komunikacją miejską do ścisłego centrum Katowic.

Parkowanie przy centrum przesiadkowym jest bezpłatne

W mieście mamy trzy centra przesiadkowe tego typu. Pierwsze zostało otwarte w Ligocie pod koniec 2018 roku. Kolejne dwa, otwarto w 2020 roku, znajdują się w Brynowie i Zawodziu. Umożliwiają komfortową przesiadkę np. z samochodu na pociąg, autobus czy tramwaj, które w kilkanaście minut dowiozą pasażerów do centrum Katowic.

Zostaw swój samochód na parkingu

Jak to działa? Pasażerowie przyjeżdżają samochodem do danego centrum przesiadkowego. Mogą zostawić auto na jednym z parkingów. W Ligocie i Zawodziu do dyspozycji są parkingi naziemne, łącznie z 515 miejscami dla samochodów . W Brynowie można skorzystać z parkingu wielopoziomowego - mającego trzy kondygnacje i 497 miejsc postojowych do dyspozycji.

Parkowanie przy centrum przesiadkowym jest bezpłatne

Przez dynamiczną sytuację, która związana jest z pandemią koronawirusa, kierowcy obecnie nie muszą płacić za pozostawienie swoich samochodów na parkingu danego centrum przesiadkowego. Teraz można parkować na ich terenie bez konieczności posiadania biletów komunikacji miejskiej. Gdy obostrzenia zostaną zniesione – parkowanie dalej pozostanie bezpłatne – na podstawie dowolnego biletu zakodowanego na karcie ŚKUP. W przypadku Centrum Przesiadkowego Ligota uznawany będzie również bilet Kolei Śląskich.

Co jeśli jadę rowerem?

Rowerzyści, podobnie jak kierowcy samochodów, mogą także zostawić swoje pojazdy na parkingu przy centrum przesiadkowym w specjalnej strefie dla jednośladów. przy centrach przesiadkowych dostępne są również stacje z rowerami miejskimi oraz elektryczne hulajnogi, i nowe drogi rowerowe łączące się z już istniejącymi . Wracając z centrum miasta, można wysiąść przy centrum przesiadkowym i pojechać rowerem lub hulajnogą do domu lub na odwrót.

Dojazd nie tylko do centrum miasta

Centra przesiadkowe w Katowicach dają pasażerom możliwość przesiadki z autobusu na tramwaj lub tramwaju na autobus, na zasadzie „door to door”, czyli „drzwi-w-drzwi". Centra przesiadkowe nie tylko pozwalają pozostawić samochód czy rower na bezpiecznym parkingu, ale także szybko i komfortowo podróżować do centrum miasta tramwajem – korzystając z centrów przesiadkowych w Zawodziu i Brynowie oraz pociągiem w przypadku Centrum przesiadkowego w Ligocie.

Szybko i wygodnie

Tak w dużym skrócie można opisać czekanie na tramwaj czy autobus w centrach przesiadkowych. Wszystkie przystanki są zadaszone, dzięki czemu pasażerowie nie muszą się obawiać przesiadek w deszczowe lub śnieżne dni. Wszystkie trzy centra przesiadkowe mają budynek główny, w którym znajdują się kiosk, punkt sprzedaży biletów i toalety.

Centra przesiadkowe w Katowicach zostały zlokalizowane w rejonach istniejących wcześniej pętli tramwajowych. Torowiska przebudowano, a linie tramwajowe zostały zmodernizowane umożliwiając sprawne i szybkie prowadzenie ruchu tramwajowego w sposób niezależny od ruchu samochodowego. Szybki przejazd tramwajem, wysoka częstotliwości kursowania oraz nie pobieranie opłat za postój na parkingach, stanowią realną alternatywę dla dojazdu samochodem do Centrum Katowic pod względem czasu podróży, jak i łatwości zaparkowania samochodu, a także kosztów.

Rozkłady jazdy tramwajów i autobusów można znaleźć na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/, rozkłady jazdy pociągów natomiast znajdują się na stronie: https://rozklad-pkp.pl/

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon