Jak płacić mniej za prąd?

Jak płacić mniej za prąd? Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje rachunki za prąd były niskie, koniecznie zdecyduj się na fotowoltaikę w Mysłowicach! Dlaczego? Ile można zaoszczędzić, montując panele fotowoltaiczne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Jak płacić mniej za prąd?
  1. Czy panele fotowoltaiczne zmniejszają rachunek za prąd?
  2. Dlaczego warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej?

W okresie, kiedy rachunki za prąd regularnie wzrastają, każdy z nas szuka alternatywnych, bardziej ekonomicznych i stosunkowo tańszych rozwiązań. Czy kwotę na rachunku za prąd można zmniejszyć? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak! Możliwości jest kilka, a w dzisiejszym artykule przedstawiamy jedną z nich, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zamontować fotowoltaikę w swoim domu, sprawdź już teraz, jakie korzyści daje takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli szukasz fotowoltaiki w Mysłowicach.

Czy panele fotowoltaiczne zmniejszają rachunek za prąd?

Czy decydując się na odnawialne źródła energii, czyli instalacje fotowoltaiczne, można rzeczywiście zmniejszyć rachunki za prąd? Tak! Aby zrozumieć, jak to jest możliwe, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, co dokładnie obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych.

Każdy rachunek za prąd składa się z kilku elementów. Poza stałymi elementami na ostateczną kwotę wpływają opłaty na rzecz dystrybutora oraz sprzedawcy. Jeśli chodzi o kwoty stałe, które nie są uzależnione od tego, ile wynosi zużycie energii elektrycznej, wyszczególnia się opłaty handlowe, przejściowe, abonamentowe i stałe sieciowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze stałą kwotą, która służy do pokrywania kosztów związanych z wystawianiem faktur i rachunków przez konkretny zakład energetyczny oraz z kosztami administracyjnymi. Opłata abonamentowa to inaczej opłata za kontrolę i odczyt licznika. Stała sieciowa natomiast dotyczy korzystania z sieci.

Do opłat zmiennych natomiast zalicza się opłatę zmienną sieciową, jakościową, OZE i mocową. Opłata zmienna sieciowa to kwota, która uzależniona jest od tego, ile pobieramy prądu. Jakościowa dotyczy korzystania z sieci, a jej wysokość uzależniona jest od kosztów modernizacji czy utrzymania energetycznego systemu. Opłata OZE natomiast związana jest z ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Po montażu fotowoltaiki opłaty ulegają zmianie. Jeśli jesteś albo planujesz zostać właścicielem swojej własnej, małej elektrowni słonecznej, faktura będzie się różniła od tej, którą dotrzymywałeś do tej pory. Na rachunku znajdą się jedynie niewielkie stałe opłaty, które w ciągu miesiąca mogą wynosić maksymalnie kilkanaście złotych.

Ponadto na rachunku, który zaczniesz otrzymywać po montażu fotowoltaiki, pojawią się nowe pozycje, na które warto zwrócić uwagę. Do nich zalicza się energię czynną pobraną, energię czynną oddaną, saldo energii oraz magazyn energii. Pierwsza pozycja dotyczy ilości energii, którą pobrałeś z sieci energetycznej, kiedy panele słoneczne nie pracowały lub gdy potrzebowałeś więcej prądu, niż w danym momencie fotowoltaika była w stanie wyprodukować. Energia czynna oddana wiąże się z energią wyprodukowaną przez panele, która nie została jeszcze wykorzystana i jest magazynowana w sieci. Saldo to inaczej wyliczenie wartości zarówno zużytej, jak i wyprodukowanej energii. Magazyn energii natomiast to pozycja informująca o tym, ile jeszcze masz energii to wykorzystania w ciągu kolejnych 365 dni.

Chcesz zamontować panele fotowoltaiczne? Koniecznie skorzystaj z pomocy firmy, która specjalizuje się w sprzedaży, montażu i serwisie paneli fotowoltaicznych. Taką usługę oferuje między innymi JB Energia – marka, która zajmuje się także instalacją pomp ciepła. Firma świadczy usługi w wielu województwach, a zatem bez względu na to, czy mieszkach w Mysłowicach, czy Krakowie, Zamościu czy Radomsku, skorzystaj z oferty już teraz. Więcej informacji na temat oferty znajdziesz na stronie jbenergia.pl.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej w Mysłowicach?

Oszczędności to nie jedyna korzyść, jaką daje instalacja fotowoltaiczna. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych? Poza tym, że staniesz się niezależny od podwyżek cen energii, dodatkowo będziesz mieć korzystny wpływ na środowisko naturalne. Panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych szkodliwych substancji, a dodatkowo nie potrzebują zasobów pitnej wody, aby móc wytwarzać energię elektryczną. Moduły produkuje się z aluminium i krzemu, a są to materiały, które można poddać recyklingowi.

Kolejna zaleta to fakt, że korzystasz właściwie z niewyczerpalnego źródła energii – ze słońca. Ponadto fotowoltaika wyróżnia się wysoką trwałością i odpornością na negatywne czynniki atmosferyczne. Z reguły taki system pracuje od 25 do 30 lat, a zatem przez tak długi okres masz gwarantowane bardzo niskie rachunki za prąd.

Sama inwestycja nie należy do najtańszych, ale bardzo szybko się zwraca. Jeśli koszt fotowoltaiki nie mieści się w Twoim domowym budżecie, możesz uzyskać dofinansowanie. Aktualnie jest wiele opcji dofinansowania, z których mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Instalacja paneli fotowoltaicznych z pewnością się opłaci, szczególnie jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej zostanie prawidłowo dobrana, a zastosowane moduły fotowoltaiczne będą charakteryzowały się wysoką wydajnością.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon