Jakie uprawnienia posiada technik masażysta?

Zapotrzebowanie na usługi wykwalifikowanych masażystów będzie w najbliższych latach niewątpliwie rosnąć. Z zabiegów korzystają zarówno zestresowani pracownicy korporacji, jak i osoby aktywnie uprawiające sport. Co trzeba zrobić, by móc pracować jako technik masażysta i jakie uprawnienia ma osoba zatrudniona w tym zawodzie?

Jakie uprawnienia posiada technik masażysta?

Technik masażysta: uprawnienia i wymogi

Po pierwsze – warto sobie zdawać sprawę z tego, że technik masażysta to osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe potwierdzone zdanym egzaminem państwowym. Tym samym, aby móc pracować w tym zawodzie, konieczne jest odpowiednie wykształcenie. Można je zdobyć podczas nauki w szkole policealnej – kierunek Technik masażysta jest dostępny m.in. w ofercie Żaka (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-masazysta). Na zajęciach słuchacze nie tylko zdobywają solidne podstawy teoretyczne (czyli m.in. podstawową wiedzę z zakresu psychologii i socjologii, anatomii, fizjologii, fizjoterapii czy podstaw masażu i zagadnień klinicznych w masażu), ale przede wszystkim - umiejętności praktyczne z zakresu masażu i fizjoterapii. Dodatkowo uczą się również anatomii topograficznej, co jest umiejętnością właściwie niezbędną w zawodzie masażysty.

W Żaku słuchacze uczą się ponadto języka migowego (tak, by móc pracować również z osobami niesłyszącymi) i zdobywają dodatkowe certyfikaty – ze stosowania manualnego drenażu limfatycznego w sporcie i terapeutycznego działania masażu, kinezyterapii oraz fizykoterapii.

Jakie uprawnienia posiada osoba z tytułem technik masażysta? Osoby z takimi kwalifikacjami są upoważnione m.in. do wykonywania wszelkiego rodzaju masaży (relaksacyjnych, profilaktycznych, sportowych, kosmetycznych, medycznych), zarówno ręcznych jak i takich z wykorzystaniem konkretnych narzędzi (np. pistoletu do masażu, ale nie tylko). Należy podkreślić, że technik masażysta jest również uprawniony do wykonywania masaży leczniczych – czyli zleconych przez lekarza np. w ramach leczenia na NFZ. Technik masażysta nie może natomiast samodzielnie diagnozować pacjentów czy wykonywać zabiegów fizjoterapeutycznych i fizykoterapeutycznych.

Technik masażysta – co dalej?

Gdzie może znaleźć pracę osoba z tytułem technika masażysty? Przede wszystkim w gabinetach masażu, ale również w kompleksach sportowych, ośrodkach sportu i rekreacji, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach rehabilitacyjnych, prywatnych i publicznych placówkach medycznych czy w szpitalach i sanatoriach.

Część osób może się też zastanawiać, czy technik masażysta może otworzyć gabinet. Jest to możliwe – o ile zakres usług przez niego oferowanych sprowadza się do różnych rodzajów i technik masażu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

20230815x PF MB467

Miało być po prostu taniej. Jest też rekordowa frekwencja

Przemysław Szklarczyk

Zakończmy erę toksycznej debaty politycznej

Zdjęcie główne

Czy poduszka wpływa na dobry sen?

Czy kąpielowe spodenki męskie mogą stać się bazą letniej stylizacji? Podpowiadamy!

kąpielowe spodenki męskie mogą stać się bazą stylizacji?

La Pasta Bar w Katowicach!

La Pasta Bar w Katowicach! Jutro otwarcie

Drzwi wewnetrzne bezprzylgowe

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Zobacz obie opcje na żywo!

Siewierz Jeziorna – czym charakteryzuje się pierwsza w Polsce zrównoważona dzielnica?

Siewierz Jeziorna – Pierwsza w Polsce zrównoważona dzielnica