Jakub Chełstowski w Gość dnia Radia Piekary: Reprezentacje z 36 krajów, ekipy, zawodnicy. Świat obserwował

Gosc dnia

Byliśmy na bieżąco, żeby wszyscy czuli się tutaj bezpiecznie, żeby niczego nie zabrakło. Reprezentacje z 36 krajów, ekipy, zawodnicy. Świat obserwował - mówił w środę, 5 maja, gość Rozmowy Dnia Marcina Zasady – Jakub Chełstowski, marszałek województwa Śląskiego o lekkoatletycznych mistrzostwach świata sztafet World Athletics Relays Silesia 21.

Dzisiejszym gościem Marcina Zasady w Rozmowie Dnia Radia Piekary był Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Dziennikarz pytał m.in. o Fundusz Odbudowy, w ramach którego Polska wynegocjowała 750 mld zł na złagodzenie skutków pandemii COVID-19 oraz o lekkoatletycznych mistrzostwach świata sztafet - World Athletics Relays Silesia 21.

Jakie to uczucie zainspirować samego Jarosława Kaczyńskiego, mam na myśli pakt PiS i Lewicy w sejmie? – pyta Marcin Zasada.

To co się wydarzyło wczoraj w sejmie to jest bardzo dobra informacja dla Polski i dla Śląska mówi Jakub Chełstowski. Wszystkie osoby, które poparły ratyfikację pokazały, że potrafią myśleć o Polsce potrafią myśleć o rozwoju – dodaje.

„Ci co najbardziej krzyczeli, że są za Europą, są przeciwko Europie”

Ci co najbardziej krzyczeli, że są za Europą, są przeciwko Europie. Tutaj mam na myśli Platformę Obywatelską. To jest dramatyczne, szczególnie że posłowie Platformy ze Śląska, którzy tutaj jeszcze nie dawno sprawowali władzę, jak poprzedni marszałek Saługa, głosują przeciwko środkom unijnym, bo głos wstrzymujący się to de facto przeciwko – wyjaśnia marszałek.

„Z tego miejsca wszystkim radnym i oczywiście radnym lewicy dziękuję”

Jakub Chełstowski zapytany o to, czy lewica jest dobrym koalicjantem, odpowiedział, że cieszy się, że „w sejmiku są odpowiedzialne osoby, które myślą o wspólnych sprawach, nie o partykularnych interesach politycznych”. - Z tego miejsca wszystkim radnym i oczywiście radnym lewicy oczywiście dziękuję – mówi Chełstowski.

„Jak posłuchałem pana Zandberga byłem w szoku”

Mateusz Morawiecki osiągnął gigantyczne sukcesy z Brukseli. Nie wszyscy mieli tego świadomośc. Te 750 mld to jest konkretna kasa dla Polski i dla regionu. Jak posłuchałem pana Budki, byłem zdegustowany poziomem, a jak posłuchałem pana Zandberga byłem w szoku, pozytywnym szoku, że tak można mówić o rozwoju Polski w Europie – mówi Chełstowski.

Jak stwierdził, przy dobrym rozłożeniu alokacji pozyskanych środków, Śląsk może uzyskać prawie 90 mld zł. – Gigantyczne pieniądze, raczej martwiłbym się czy dążymy je przerobić.

- Reprezentacje z 36 krajów, ekipy, zawodnicy. Świat obserwował.

Podczas wywiadu poruszono także temat lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet - World Athletics Relays Silesia 21 na Stadionie Śląskim.
Jakie wrażenia po lekkoatletycznych mistrzostwach w erze covidowej? – pyta Marcin Zasada.

Naprawdę jeśli chodzi o tę warstwę sportową, międzynarodową, osiągnęliśmy gigantyczny sukces. To nie jest propaganda, jeśli chwali nas World Athletics, najważniejsza federacja lekkoatletyczna świata za sposób organizacji, przygotowania w czasie covidu, zabezpieczenie, bazę to jest się czym chwalić. Zrobiliśmy ponad 6,5 tys. testów dla wszystkich ekip, które przyjechały. Byliśmy na bieżąco, żeby wszyscy czuli się tutaj bezpiecznie, żeby niczego nie zabrakło. Reprezentacje z 36 krajów, ekipy. Świat obserwował – mówi Jakub Chełstowski.

Dodaje, że transmisję z mistrzostw oglądało 200 mln ludzi na całym świecie. Byłem bardzo dumny, że tak ważne wydarzenie sportowe na naszym Śląskim Stadionie, Kotle Czarownic, się odbyło. Uzyskaliśmy wysokie noty przez również niezależnych dziennikarzy, europejskich i światowych agencji, więc myślę, że jest to powód do dumy, do satysfakcji, że Śląsk potrafi robić naprawdę międzynarodowe wydarzenia – dodaje.

Zapytany o inne imprezy w tym roku zapowiedział, że jeszcze wiele przed nami. Za niedługo odbędą się drużynowe mistrzostwa Europy, Memoriał Kusocińskiego oraz Skolimowskiej.

Złożyliśmy aplikację na Mistrzostwa Świata 2025, mówiąc wprost rozpędzamy się – mówi Jakub Chełstowski.

fot. PrtSc/fb Radio Piekary

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: