Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata! Szachista GKS-u Katowice zawalczy w finale Pucharu Świata

Historyczny sukces polskich szachów odniósł Jan-Krzysztof Duda. 23-latek pokonał w rozgrywanym w Soczi Pucharze Świata najlepszego szachistę globu, Magnusa Carlsena.

JK Duda

Pokonanie Norwega w półfinale imprezy oznacza nie tylko awans do finału Pucharu Świata, ale także kwalifikację do Turnieju Pretendentów, który wyłoni przeciwnika do walki o mistrzostwo świata. Jan-Krzysztof Duda jest pierwszym polskim szachistą w historii mogącym wziąć udział w tym turnieju.

Przerwana seria

Magnus Carlsen, którego pokonał Polak, to aktualny mistrz świata. Porażka z zawodnikiem GKS-u Katowice była jego pierwszą od 125 potyczek. 3 sierpnia 2021 roku z pewnością przejdzie do historii polskich szachów.

Nastoletni arcymistrz

Jan-Krzysztof Duda szachy zaczął trenować już w wieku 5 lat. W 2013 roku, jako piętnastolatek osiągnął poziom arcymistrza. Trzy lata później został odznaczony przez prezydenta Polski, Andrzeja Dudę, Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne wyniki sportowe oraz popularyzację dyscypliny. W tym roku wygrał rozgrywany w Chinach prestiżowy turniej szachów błyskawicznych.

Dobry omen

Dudzie udało się już pokonać Magnusa Carlsena w swojej karierze. Było to 10 października 2020 roku. Dokładnie tego samego dnia Iga Świątek wygrała turniej French Open. 3 sierpnia do triumfu polskiego szachisty dołączyło złoto Anity Włodarczyk i w sumie cztery krążki igrzysk olimpijskich w Tokio. Wygląda na to, że sukces szachisty zawsze przynosi miłą sportową niespodziankę.