Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach zacznie się 19 listopada. Wraca po rocznej przerwie

Katowicki Rynek znowu rozświetli się setkami świateł. W piątek, 19 listopada 2021 r. rozpocznie się tu Jarmark Bożonarodzeniowy. Impreza wraca w pełnej formie do miasta po rocznej, spowodowanej epidemią koronawirusa, przerwie.

Już w piątek 19 listopada 2021 r. o godz. 10.00 rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy 2021 na Rynku w Katowicach.

Urzędnicy przekonują, że przygotowano z tej okazji mnóstwo unikalnych wydarzeń, rozrywek i dekoracji – zarówno tych nowych, jak i takich które zdążyły już zaskarbić sympatię mieszkańców miasta podczas poprzednich edycji jarmarku.

Zaprezentowane zostaną nowe, unikatowe scenerie, nad którymi organizatorzy pracują cały rok. W 2021 do świata magii będzie prowadzić Jarmarkowa Brama. Po jej przekroczeniu ujrzymy gigantycznych Ołowianych Żołnierzy, którzy czuwać będą nad odpowiednią atmosferą jarmarku. Gdy spojrzymy w górę, na dachu drewnianej piramidy zauważymy trzypiętrową wieżę, w której jak w pozytywce, kręcić się będą ręcznie rzeźbione figury świętych – opisuje najważniejsze tegoroczne atrakcje Marta Chmielewska, naczelnik Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta.

Karuzela i polarny ekspres

Nie zabraknie też karuzeli w stylu wiktoriańskim, która została zaprojektowana tak, aby można było odnaleźć w niej symbole nawiązujące do śląskich tradycji (jednym z siedzeń jest kopalniany wagonik na węgiel!). Oprócz karuzeli, na przejażdżkę dookoła Jarmarku zabierze nas polarny ekspres – elektryczna kolejka, która będzie woziła dzieci po terenie wydarzenia. Będzie też drewniany pociąg, będący interaktywną ozdobą, do której można wejść i pooglądać bajkowe scenografie.

Stoiska z prezentami i pysznościami

Na jarmarkowych stoiskach mają być tylko unikatowe wyroby: wyroby artystyczne i rękodzielnicze, świąteczne ozdoby, ceramika artystyczna, bombki szklane, świeczniki, anioły, bombki ręcznie malowane, artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów. Ma być też coś na ząb, czyli kolorowe pierniki ręczni zdobione, lizaki, czekoladowe figurki i narzędzia, szeroki wybór kaw i herbat ze Sri Lanki, domowe soki z malin, bzu i mniszka lekarskiego, naturalne miody pszczele, tradycyjne polskie wędliny z wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny, wędliny litewskie i węgierskie. Nie zabraknie także szerokiego wyboru serów z Polski, Słowacji i Holandii. Pojawią się również oleje tłoczone metodą tradycyjną. A na rozgrzewkę gorąc napoje – grzane wina, miody pitne, piwa, kawa, czekolada na gorąco, herbatki rozgrzewające. Po raz pierwszy na jarmarku pojawia się likiery: wiśniowy, morelowy, śliwkowy, gruszkowy, orzechowy i kogel mogel. Będzie również BIO grzane wino.

Katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całej Metropolii chętnie go odwiedzają, by poczuć atmosferę świąt, skorzystać z atrakcji, czy też zrobić świąteczne zakupy. Po roku przerwy każdy z nas jest spragniony spotkań na lodowisku czy aromatycznych korzennych potrawach, natomiast wciąż musimy brać pod uwagę obostrzenia epidemiologiczne. Dlatego każdą z atrakcji przygotowujemy, by z radością, ale i bezpiecznie móc cieszyć się magią świąt w Katowicach. Zapraszam na katowicki jarmark, który na naszym Rynku startuje już jutro i potrwa do 23 grudnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Lodowisko też będzie!

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych piernikach, na Rynku czekać będzie lodowisko. Sezonowa tafla, której montaż rozpoczął się na początku listopada również zostanie uruchomiona od piątku 19 listopada. Lodowisko ma wymiary 20 na 20 metrów. Biorąc pod uwagę obostrzenia epidemiczne wprowadzony zostanie 30-osobowy limit osób mogących jednocześnie korzystać z lodowiska.

Podobnie jak w latach poprzednich będziemy lodowisko udostępniać bezpłatnie dla wszystkich posiadających swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu będzie działała płatna wypożyczalnia łyżew. Lodowisko planujemy utrzymać do końca lutego, chyba, ze warunki atmosferyczne pozwolą dłużej – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice.

Lodowisko będzie czynne codziennie w godzinach 9.30-21.30 i będzie obsługiwane przez pracowników MOSiR Katowice, którzy zadbają o taflę, a także reżim sanitarny.

Harmonogram jarmarku (uwaga, termin niektórych wydarzeń może ulec zmianie):

  • 19.11.2021 r. (piątek) OTWARCIE JARMARKU
  • I weekend – Spotkajmy się na katowickim Rynku, 19.11.2021 - 21.11.2021
  • II weekend – Andrzejki po Śląsku, 26.11.2021 – 28.11.2021
  • III weekend – Parada Mikołajkowa, 03.12.2021 – 05.12.2021
  • Mikołajki – 06.12.2021
  • IV weekend – Święta tuż tuż - 10.12.2021 – 12.12.2021
  • V weekend – Kolędowo, 17.12.2021 – 19.12.2021
  • 23.12.2021 r. (czwartek) ZAKOŃCZENIE JARMARKU

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon