Już 30 września czeka nas start kolejnego sezonu PlusLigi!

Skoro sezon reprezentacyjny za nami, to pora na kluby siatkarskie! GKS Katowice rozpocznie od wyjazdowego starcia z Jastrzębiem. Co wiemy o ekipie z Katowic? Koniec jednego jest początkiem drugiego. Skoro mistrzostwa świata stały się historią (zakończoną zresztą srebrnym medalem polskich siatkarzy), to trzeba wrócić do ligowej rzeczywistości. Co więcej, należy to zrobić bardzo szybko, bo start rozgrywek już 30 września 2022 roku. Inauguracyjne starcie to pojedynek Jastrzębskiego Węgla z zespołem GKS-u Katowice.

Już 30 września czeka nas start kolejnego sezonu PlusLigi!

Na co stać GKS Katowice?

Mistrzowskiego tytułu broni ekipa ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Na podium ostatniego sezonu mieliśmy także zespół Jastrzębskiego Węgla i Wartę Zawiercie. Ponadto spory potencjał drzemie w Skrze Bełchatów czy Resovii Rzeszów (odpowiednio czwarta i piąta lokata). Drużyn zainteresowanych walką o najwyższe cele z pewnością nie brakuje. Szczególnie dużo do udowodnienia powinna mieć Skra Bełchatów, która w fazie zasadniczej niemal dotrzymywała kroku dwóm najlepszym ekipom. Jednocześnie Warta Zawiercie została dość wyraźnie zdystansowana przez zespół z Bełchatowa. Z drugiej strony wszyscy wiemy, co potrafi dziać się w fazie play-off.

Z perspektywy lokalnej najważniejsze jest to, co zaprezentuje GKS Katowice. W poprzedniej kampanii mieliśmy 8. miejsce po fazie zasadniczej i taką samą pozycję na koniec rozgrywek. Powtórzenie tego osiągnięcia w rozpoczynających się zmaganiach trzeba byłoby uznać za plus. W sporcie zdarzyć się może wiele, ale mało prawdopodobne wydaje się, iż ktokolwiek ze wspomnianej piątki będzie w zasięgu ekipy Grzegorza Słabego. Do tego dalej stawka jest stosunkowo wyrównana.

Katowice przykładem stabilności?

Wielokrotnie możemy przekonać się o tym, że sport tworzy bardzo ciekawe scenariusze. Niemniej odpowiednie zarządzanie zawsze jest nagradzane. GKS Katowice to drużyna, która na pewno charakteryzuje się utrzymywaniem określonego poziomu. Wystarczy spojrzeć w przeszłość – powrót do PlusLigi miał miejsce w sezonie 2015/16. Ekipa z Katowic wygrała wtedy 29 spotkań i poniosła 7 porażek. Po powrocie do elity GKS Katowice ma więc za sobą 6 pełnych kampanii. Najwyższa lokata w tym okresie to 6. miejsce w sezonie 2019/20. Z kolei najgorzej było w sezonie 2017/18 – w tamtym okresie katowicki zespół znalazł się na 11. pozycji. Do tego najlepsza lokata była splotem niecodziennych zdarzeń – chodzi oczywiście o pandemię i to, że nie zdecydowano się na wznowienie rozgrywek.

Mecze reprezentacji i zdarzenia losowe

Niedawno reprezentacje walczyły o tytuł najlepszej drużyny na świecie, a już trzeba wracać do ligowej rzeczywistości. Dobrze mieć w swojej ekipie najlepszych zawodników świata, ale nasuwają się też pytania o dyspozycję tych graczy. Nawet najlepsi potrzebują wytchnienia.

Napięty terminarz może niejako wpłynąć na szanse zespołów z drugiego szeregu (przynajmniej na początku). Musimy też pamiętać o tym, że na wyniki składa się wiele miesięcy rywalizacji. Do tego na koniec mamy fazę play-off, która może sprawić, że kolejność po rundzie zasadniczej zostanie wywrócona.

Ponadto sytuacje losowe – zdarza się, że składy ekip torpedowane są przez kontuzje. Znaczenie mogą mieć również testy na koronawirusa. Choć w tym przypadku należy też spodziewać się przekładania meczów.

Zmiany dotyczące fazy play-off

Opinie o fazie play-off mogą być różne, ale nie ulega wątpliwości, że zawsze są to dodatkowe emocje. Praca wykonana w trakcie sezonu zasadniczego błyskawicznie może zostać zaprzepaszczona. Co więcej, przed kolejną rywalizacją o mistrzostwo kraju zdecydowano się na zmiany.

Faza play-off kojarzyła się, z tym że rywalizacja do trzech zwycięstw ma miejsce wyłącznie w meczach o medal (czyli finał i walka o 3. miejsce). Tymczasem teraz zmagania do trzech wygranych będą obowiązywały już w ćwierćfinale! Można to odebrać jako minimalizowanie wpływu fazy play-off na sezon zasadniczy, jak i wydłużanie emocji.

Jak to wyglądało w ubiegłym sezonie?

Dobrze też spojrzeć na to, jak wyglądały ostatnie zmagania – zwłaszcza że nie zmieniło się wiele. Po fazie zasadniczej mieliśmy jedną zmianę, która została już zresztą wspomniana – Warta Zawiercie skończyła sezon przed Skrą Bełchatów. Do tego ta zmiana wynikała z walki o brązowy medal, która toczyła się do trzech zwycięstw.

Co sądzą bukmacherzy?

Początek rozgrywek to zawsze mnóstwo przewidywań. Widać to szczególnie w przypadku bukmacherów, gdzie bez problemu możemy typować drużynę, która sięgnie po mistrzostwo. Nie jest to łatwe, ale dzięki temu można liczyć na większe wygrane. Nie ma też nic zaskakującego w tym, że ogromne szanse na końcowy triumf ma ZAKSA i ekipa Jastrzębskiego Węgla.

Jeśli chcesz być na bieżąco z przewidywaniami bukmacherów, to znaczy, że warto zapoznać się z opinia ekspertów. Aplikacje do zakładów bukmacherskich są dostępne z dowolnych urządzeń i całkowicie bezpieczne u wszystkich czołowych bukmacherów. Dzięki aplikacji śledzenie kursów stanie się niezwykle proste. Eksperci bukmacherscy zwykle opierają swoje analizy na wielu czynnikach, a ich przewidywania są respektowane. Zaufane portale proponują najnowsze informacje o zakładach sportowych od czołowych bukmacherów: najlepsze promocje, rankingi legalne działających podmiotów oraz ciekawe wskazówki jak zwiększyć swoje szanse na wygraną.

Ale pamiętaj, że zakłady bukmacherskie nie są sposobem na życie. Gra dozwolona jest dla osób pełnoletnich, które korzystają z usług legalnych operatorów. Graj odpowiedzialnie!

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon