Kolejna grupa przestępców gospodarczych rozbita. Oszukali skarb państwa na 3 mln złotych

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach rozbili grupę przestępczą zajmującą się sprowadzaniem aut z zagranicy, dzięki czemu unikali płacenia podatku VAT i akcyzy. W ciągu dwóch lat działania sprzedali sześćset aut. Grozi im od 8 do10 lat pozbawienia wolności.

fot. Pixaby
karuzela-vatowska-dzięki-sprowadzanym-autom

Grupa przestępcza rozpoczęła swoją działalność w 2011 roku. Sprawę prowadzili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

600 aut z Belgii i Francji

W latach 2011-2013 członkowie grupy przestępczej sprowadzili 600 aut pochodzących z Francji i Belgii. Pojazdy nabywane były poprzez fikcyjne firmowe konta, dzięki czemu członkowie grupy przestępczej unikali płacenia podatku VAT i akcyzy. W dalszej kolejności samochody sprzedawane były w kraju. Przestępcy średnio na transakcji wzbogacali się o 5 tys. zł.

Dzięki zgromadzonemu materiałowi dowodowemu zarzuty postawione zostały siedmiu osobom.

- Zarzuty objęły udział w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów, poświadczenia nieprawdy, a także zarzuty przestępstw skarbowych -tłumaczą policjanci z Komendy Wojewódzkiej.

Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo jednemu z członków grupy za zarzut kierowania zorganizowana grupą przestępczą, grozi do 10 lat więzienia. Dodatkowo śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych o wartości blisko 500 tysięcy złotych. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon