Kamienice przy ul. Mariackiej wciąż straszą pustostanami. Do przetargu na ich przebudowę nie zgłosił się nikt

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego unieważniło postępowanie przetargowe dotyczące przebudowy trzech kamienic przy ul. Mariackiej. Jak czytamy w zawiadomieniu – „w terminie składania ofert nie złożono żadnej oferty”.

Wizualizacja odnowionych kamienic przy Mariackiej

W sierpniu 2020 roku gruchnęła wiadomość, że TBS szykuje nową inwestycję. W lokalach zabytkowych kamienic pod numerami 30, 32 i 34 spółka chce stworzyć mieszkania dla seniorów, wraz z przebudową strefy wejściowej i infrastrukturą techniczną. Kilkadziesiąt mieszkań miało zostać wyposażonych w centralne ogrzewanie, w budynkach miała funkcjonować winda, a o integrację mieszkańców miały zadbać wspólne przestrzenie, w postaci chociażby świetlicy.

Przebudowa, nadbudowa, rozbudowa i zmiana sposobu użytkowania pustostanów (dawnych budynków mieszkalnych z piwnicami i poddaszami nieużytkowymi) na cele mieszkaniowe z funkcjami techniczno-pomocniczymi oraz na funkcję usługową, wraz z przebudową strefy wejściowej i infrastrukturą techniczną przy ul. Mariackiej 30, 32, 34 w Katowicach – brzmi pełna treść zadania inwestycyjnego.

Brak chętnych

Niestety TBS zostało zmuszone do unieważnienia przetargu z powodu… braku chętnych do podjęcia się przebudowy. Nie wiadomo jeszcze czy spółka ogłosi kolejny konkurs czy też będzie poszukiwać wykonawcy w inny sposób.

Spółka przejęła od miasta trzy kamienice przy ul. Mariackiej w 2020 roku. Przebudowa będzie miała kilka źródeł finansowania. Pieniądze na realizację zostaną pozyskane ze środków z miasta, pochodzących m.in. ze sprzedaży kamienicy przy ul. Warszawskiej 38, z preferencyjnego kredytu, wsparcia z rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa i z Funduszu Dopłat. Według planu rewitalizacja powinna zakończyć się w 2023 roku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon