Katowiccy wyborcy Trzaskowskiego zostali porównani do uczestników wiecu Kongijskiej Armii Rewolucyjnej

Office 3199659 1280

Wybory prezydenckie zbliżają się nieubłaganie. Rafał Trzaskowski, jeden z kandydatów na prezydenta Polski, poświęcił kilka ostatnich dni na zbieranie podpisów poparcia pod swoją kandydaturą. Jeden z publicystów związany z TVP opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie odnoszące się do kolejki chętnych czekających na złożenie podpisu, które wywołało niemały skandal.


W weekend akcję zorganizowano w województwie śląskim i można powiedzieć, że zakończyła się sukcesem, bowiem jak poinformował Grzegorz Franki, zebrano ponad 155 tysięcy podpisów. Wpis w mediach społecznościowych opatrzony zdjęciem zamieściła także posłanka Danuta Pietraszewska.Stanisław Janecki, jeden z prawicowych publicystów postanowił sprawę zbierania podpisów skomentować, a do swojego wpisu dodał zdjęcie z wiecu Kongijskiej Armii Rewolucyjnej. Głos zabrał prezydent Katowic, Marcin Krupa, pisząc:

- Na Śląsku mamy poczucie humoru i nie wstydzimy się swoich górniczych korzeni. Cenimy także prawdę, szczerość i dialog oparty na wzajemnym szacunku. Dlatego, kiedy przekraczane są granice przyzwoitości – musimy pokazać, że się na to nie zgadzamy! Tego typu „dyskurs” publiczny zasługuje wyłącznie na potępienie. Warto też dodać, że do ilustracji „z Katowic” Stanisław Janecki wykorzystał fotografię z 2012 roku z wiecu Kongijskiej Armii Rewolucyjnej, złożonej z dezerterów z armii narodowej, którzy byli członkami plemienia Tutsi. Tą część naszego globu dotknęły jedne z największych ludobójstw ostatnich dekad – których ofiarami padły miliony ludzi. Wolność słowa jest podstawą demokracji, ale pamiętajmy – tyle wolności ile odpowiedzialności. Wpis S. Janeckiego został zgłoszony do Twittera – jeśli macie konto na Twitterze zachęcam Was do skorzystania z opcji „zgłoś tweeta”.

Wpis publicysty został też zauważony przez przedstawicieli Ruchu Autonomii Śląska, którzy podkreślili, że choć nie popierają Rafała Trzaskowskiego, to nie godzą się na takie traktowanie mieszkańców województwa śląskiego.

Po tym jak prezydent Krupa skomentował w mediach feralnego Twitta, Stanisław Janecki, postanowił odeprzeć atak, pisząc:

- Tutsi, Hutu - gdzie są granice zdrowego rozsądku czy po prostu rozumu? Tylko rasista może uznać pokazanie czarnoskórych za rasizm. Katowice nawiązują do fejka z kolejką do Spodka w 2015 r. Ta cała (nad)interpretacja jest nie tylko rasistowska, ale chora. No i jest idiotyczna.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: