Katowice. Akcja straży pożarnej i innych służb w Szopienicach zakończyła się. Wybuch gazu zabrał życie dwóch osób

Wybuch gazu w 4-kondygnacyjnym budynku w Katowicach Szopienicach przy ul. Bednorza 20 zabrał życie dwóch osób. Akcja straży pożarnej i innych służb w tym miejscu zakończyła się 27 stycznia wieczorem.

W piątek 27 stycznia 2023 r. o godz. 8:31 rano nastąpił wybuch gazu w 4-kondygnacyjnym budynku mieszkalnym należącym do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Bednorza 20 w Katowicach Szopienicach. W wyniku wybuchu zawalił się front budynku.

Tragedia w katowickich Szopienicach

Z gruzowiska wydobyto łącznie 8 osób. Niestety najdłużej poszukiwane dwie kobiety nie żyły. To matka i córka. Pierwsza z nich miała 69 lat, druga - 41.

W szpitalu, w "oparzeniówce" w Siemianowicach Śląskich przebywa aktualnie jeden poparzony mężczyzna. Hospitalizowanych jest też dwoje dzieci wikariusza parafii, ks. Piotra, 3 i 5-letnie dziewczynki. Proboszcz, ksiądz Adam, z rodziną nie doznali obrażeń. Nie ucierpiały rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku.

Spod gruzów uratowano również pieska, który został przekazany pod opiekę weterynaryjną.

O godz. 16:45 straż pożarna opanowała sytuację, działania zakończono o godz. 21:18. Gruzowisko zostało przebrane, a teren - przekazany pod dozór policji.

W kulminacyjnym momencie w akcji poszukiwawczo-ratowniczej brały udział 42 zastępy straży pożarnej.

W działaniach brały udział wszystkie służby ratunkowe takie jak policja, pogotowie ratunkowe, pogotowie gazowe, straż miejska oraz służby miejskie. Był również obecny prezydent Katowic i wojewoda śląski. Trwa ustalanie przyczyn tragedii.

Zrzutki na poszkodowanych w katastrofie oraz na odbudowę domu

Założono zrzutkę na osoby poszkodowane w wyniku wybuchu gazu, link zrzutka.pl. Założyła ją Społeczna grupa Akademia Dobrych Pomysłów, reprezentowana przez strażaka z Dąbrowy Górniczej, Grzegorza Siemko, niejako specjalistę od zrzutek, bo był też inicjatorem zbiórek na porywacza tramwaju z Katowic: Zrzutka na pomoc prawną dla 25-letniego "porywacza" tramwaju. "8 lat to sporo za spełnienie marzenia z dzieciństwa" czy na poszkodowanych w wybuchu gazu w Szczyrku.

Również Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach Szopienicach prosi o wpłatę na rzecz odbudowy domu parafialnego. Link: szopienice.luteranie.pl/darowizny

Wybuch gazu Katowice Szopienice

Może Cię zainteresować:

Dwie ofiary śmiertelne wybuchu gazu w budynku w Katowicach Szopienicach

Autor: Katarzyna Pachelska

27/01/2023

Pies Katowice Szopienice

Może Cię zainteresować:

Tragiczny wybuch gazu w Katowicach. Strażacy spod gruzów wyciągnęli małego pieska

Autor: Katarzyna Pachelska

27/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon