Katowice. Bezpłatna rehabilitacja po przebyciu COVID-19. Przychodnia przyjmuje codziennie nawet 500 osób

Pierwsi ozdrowieńcy korzystają już z bezpłatnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19 w Centrum REHABILIS w Katowicach. Ośrodek ma kontrakt z NFZ i każdego dnia może przyjąć w trybie ambulatoryjnym aż pół tysiąca pacjentów.

Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19 i utrzymują się u nich m.in. duszność czy osłabienie, szybciej wracają do pełnej sprawności – poprawiając swoją sprawność oddechową oraz zwiększając wydolność wysiłkową.

Aż pół tysiąca pacjentów dziennie może przyjąć Centrum REHABILIS w Katowicach, placówka, która powstała w miejscu dawnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego KWK Murcki (ul. Tadeusza Boya Żeleńskiego 100, Kostuchna).

– Terminy są krótkie, praktycznie z dnia na dzień, wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego – mówi Joanna Rutkowska, dyrektor zarządzająca ds. rehabilitacji Centrum REHABILIS.

Korzyści z 6-tygodniowej rehabilitacji są niezaprzeczalne.

– Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19 i utrzymują się u nich m.in. duszność czy osłabienie, szybciej wracają do pełnej sprawności – poprawiając swoją sprawność oddechową oraz zwiększając wydolność wysiłkową – wylicza dr n. med. Wiesław Rycerski, konsultant wojewódzki ds. rehabilitacji, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, związany także z Centrum REHABILIS.

Rehabilitacja w trybie ambulatoryjnym

Kontrakt, który Centrum REHABILIS zawarło z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje rehabilitację w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjenci nie muszą przebywać całą dobę w ośrodku, przychodząc wyłącznie na konkretne zabiegi.

– Jednakże, już jesienią tego roku do dyspozycji pacjentów z oddalonych miast oddamy specjalnie przygotowany hotel, który powstaje w przyległym budynku – zapowiada Joanna Rutkowska.

Obecnie w województwie śląskim NFZ finansuje rehabilitację pocovidową świadczoną w trybie ambulatoryjnym w 16 placówkach, a w trybie stacjonarnym w 13. Skala powikłań po przejściu COVID-19 jest jednak ogromna.

– Szacuje się, że powikłania dotyczą aż 20 proc. pacjentów, którzy podlegali hospitalizacji i kilku procent tych, którzy przechodzili zakażenie koronawirusem w domach – mówił podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szpital tymczasowy w Pyrzowicach został otwarty wiosną 2021 roku

Śląską służbę zdrowia czekają zmiany. A co z czwartą falą?

Marta Manowska

Marta Manowska ambasadorką Narodowego Programu Szczepień

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)

Punkty szczepień Katowice. Gdzie zaszczepić się III dawką

Lux ex Silesia bez prof. Zembali

Mobilne punkty szczepień powstaną przy kościołach

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...