Katowice. Borys Szyc i jego córka Sonia wezmą udział w premierze filmu "Miało cię nie być" w Katowicach

Wkrótce do kin wejdzie polski film "Miało cię nie być". Główne role - ojca i córki - grają w nim Borys Szyc i jego córka Sonia Szyc. Zdjęcia do filmu były kręcone na Śląsku i w Warszawie. W Katowicach odbędzie się uroczysta premiera filmu, na której będą obecni twórcy tego obrazu.

We wtorek, 24 października 2023 r. o godz. 19.00 w katowickim Kinie Kosmos odbędzie się śląska premiera filmu „Miało Cię nie być” i spotkanie z twórcami:

 • aktorami Borysem Szycem i Sonią Szyc,
 • reżyserem Kubą Michalczukiem,
 • producentem Kubą Kosmą.

To kolejna koprodukcja Instytucji Filmowej Silesia Film dofinansowana ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego, który w tym roku świętuje 15-lecie swojej działalności. Film był realizowany od końca maja do lipca 2022 roku na Śląsku oraz w Warszawie. Widać w nim sporo śląskich lokacji, główny bohater mieszka w Bolko lofcie w Bytomiu (to na co dzień dom architekta Przemo Łukasika), a sceny rozgrywają się w centrum Katowic (m.in. na pl. Sejmu Śląskiego, przy Rawie na Rynku) i na osiedlu Tysiąclecia. Zresztą już na plakacie główni bohaterzy są uwiecznieni na tle śląskiego krajobrazu.

Pierwszy wspólny film Borysa Szyca i Soni Szyc

„Miało Cię nie być” to pierwsza wspólna filmowa podróż Soni Szyc i Borysa Szyca oraz drugi, po „Teściach”, pełnometrażowy projekt Kuby Michalczuka. W rolach głównych występują Borys Szyc i debiutująca na dużym ekranie Sonia Szyc, która za rolę córki otrzymała nagrodę "Rising Star" dla najlepszego aktorskiego debiutu w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera".

W filmie wystąpili również:

 • Anita Jańcia,
 • Maciej Bisiorek,
 • Tomek Czechowski,
 • Anna Moskal,
 • Anna Mrozowska,
 • Magdalena Cielecka,
 • Iza Kuna,
 • Jan Peszek.

Film "Miało cię nie być" to ciepła, poruszająca i pełna humoru opowieść o 17-letniej dziewczynie (Sonia Szyc), która, konfrontując się z trudnym życiowym tematem, wkracza do świata ojca (Borys Szyc), z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Nie zamierza zabawić w nim długo, ale ojciec standardowo krzyżuje jej plany. Nie tylko odkrywa, że dziewczyna jest w ciąży, ale też, wbrew woli córki, postanawia jej pomóc. Co jednak 40-letni mężczyzna może wiedzieć o problemach dorastającej nastolatki? Niewiele. Dlatego też wpada na pomysł, aby poszukać wsparcia i rady u byłych partnerek. Spotkania z barwną grupą „eks”, wśród których znajdą się zarówno wojująca feministka, jak i tancerka z nocnego klubu, staną się dla ojca i córki szansą na nowy początek. Finał ich wspólnych perypetii zaskoczy każdego.

Film będzie miał polską premierę 27 października

Producent tak reklamuje film: Zmysłowe zdjęcia Macieja Rytra oraz przepełnione autentycznością kreacje aktorskie Soni Szyc i Borysa Szyca sprawiają, że film Kuby Michalczuka jest niezwykle sugestywnym, wypełnionym humorem obrazem opowiadającym o tym, że nigdy nie jest za późno, by coś zmienić, a to co drażni nas w bliskich często jest ważną opowieścią o nas samych. To zderzenie dwóch pokoleń i całkowicie różnych sposobów patrzenia na świat daje nadzieję na porozumienie, poznanie się na nowo i odbudowanie relacji.

Bilety na premierę do nabycia w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net.

Film wejdzie do kin w całej Polsce 27 października 2023.

Eryk Lubos i Piotr Trojan w kinach

Może Cię zainteresować:

W 2024 roku zobaczymy Tarnowskie Góry na kinowych ekranach. W filmie Piotr Trojan i Eryk Lubos

Autor: Urszula Gołkowska

29/09/2023

Kino kosmos katowice archiwalne fot jurand jarecki slazag 05

Może Cię zainteresować:

Kosmos w Katowicach. Tak postmodernizm zniszczył świetną architekturę z lat 50. Zobaczcie, jak stylowy był kiedyś budynek kina i jak wygląda teraz

Autor: Katarzyna Pachelska

08/10/2023

Slaskie sejfy

Może Cię zainteresować:

Film kręcony w Katowicach i dofinansowany przez Śląski Fundusz Filmowy dostał Grand Prix na festiwalu w Cannes

Autor: Katarzyna Pachelska

29/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon