Katowice chwalą się, że są gotowe na zimę 2021/2022. 500 ton piasku i 5700 ton soli w pogotowiu

Michał Malina/Urząd Miasta Katowice
Pojazd MPGK w Katowicach

Na drogi Katowic wyjedzie w sezonie zimowym 2021/2022 75 specjalistycznych pojazdów. W magazynach zabezpieczono w sumie 500 ton piasku i 5700 ton soli. - Jesteśmy gotowi na ochłodzenie - twierdzą katowiccy urzędnicy, odpowiedzialni za oczyszczanie miasta.

Według prognozy IMGW, już w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać solidnego ochłodzenia. Temperatura w dzień nie przekroczy 3 stopni Celsjusza, w nocy będzie mróz. Również długoterminowa prognoza pogody IMGW nie jest łaskawa. O ile temperatura w grudniu ma być podobna jak w ostatnich latach w tym miesiącu, to opadów atmosferycznych ma być więcej niż wynosi średnia. To może być marznący deszcz, ale również śnieg.

10 mln złotych na Akcję Zima 2021/2022

Miasto Katowice jednak uspokaja swoich mieszkańców. Akcja Zima już się tu rozpoczęła i potrwa aż do końca marca 2022 roku. Pracownicy wielu miejskich jednostek są już gotowi do działania. Łącznie w magazynach zabezpieczono 500 ton piasku i 5700 ton soli, na drogi wyjedzie w tym sezonie 75 specjalistycznych pojazdów. Szacunkowy koszt Akcji Zima 2021/2022 w Katowicach to ok. 10 mln zł.

O to, by drogi w Katowicach były przejezdne, a chodniki w centrum miasta odśnieżone dba blisko 100 pracowników. Dodatnie temperatury i brak opadów śniegu od początku listopada nie oznaczają, braku działań i czekania na nadejście zimy. Brygady oddelegowane do Akcji Zima zajmują się w tym czasie m.in. zamiataniem ulic, wywozem liści i innymi pracami związanymi z bieżącym utrzymaniem czystości w mieście – mówi Czesław Kopiec, kierownik Wydziału Oczyszczania katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Dyspozytorzy Centralnej Dyspozytorni śledzą prognozy pogody, monitorują warunki atmosferyczne i drogowe przy użyciu kamer oraz stacji meteo, a także podejmują bieżące interwencje zgłaszane przez inne służby, w tym Straż Miejską oraz samych katowiczan. 

Służby nie kryją, że wyzwaniem zawsze są opady występujące w godzinach porannego lub popołudniowego szczytu, czyli w godzinach, kiedy katowiczanie najczęściej jadą do pracy lub z niej wracają. 

Katowice podzielone na cztery kategorie pod względem utrzymania zimowego

Koordynacją prac w ramach Akcji Zima zajmuje się Centralna Dyspozytornia Zimowego Utrzymania Dróg w MPGK, która pracuje 24 godziny na dobę przez cały tydzień. 

Warto pamiętać, że w przypadku intensywnych opadów śniegu lub występowania warunków atmosferycznych powodujących gołoledź, w pierwszej kolejności odśnieżane są:

  • główne arterie komunikacyjne, 
  • centrum miasta,
  • drogi krajowe przebiegające przez miasto, 

a dopiero po ich udrożnieniu drogi o mniejszym natężeniu ruchu. Cały obszar Katowic z jezdniami, parkingami i zatokami autobusowymi został podzielony na rejony w czterech kategoriach i standardach utrzymania zimowego. W sumie to ponad 724 kilometry dróg, co sprawia, że służby odśnieżając drogi zimą pokonują w sezonie nawet 140 tysięcy kilometrów. To więcej niż trzykrotność obwodu kuli ziemskiej. Obsługiwane są też Centra Przesiadkowe i Międzynarodowy Dworzec Autobusowy.

200 ton piasku i 200 ton grysu bazaltowego

W Akcję Zima zaangażowane są również inne miejskie jednostki: 

  • Miejski Zarząd Ulic i Mostów, 
  • Zakład Zieleni Miejskiej, 
  • Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej,
  • Katowickie Cmentarze Komunalne.
W zapasie MZUM znajduje się 200 ton piasku i 200 ton grysu bazaltowego z opcją natychmiastowego uzupełnienia w wypadku wykorzystania. Dodatkowo mamy podpisaną umowę z firmą zewnętrzną, która odpowiada za prawidłowe utrzymanie przystanków i węzłów przesiadkowych – informuje Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Katowicka Straż Miejska w ramach Akcji Zima przekazuje informacje o istniejących zagrożeniach na terenie miasta do wszystkich odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie podmiotów. Dodatkowo kontroluje realizację wydawanych zaleceń oraz na bieżąco kontroluje stan nawierzchni jezdni i chodników. Ważnym elementem Akcji Zima jest także praca Zakładu Zieleni Miejskiej, który dba o tereny zielone także zimą. Jednostka odśnieża bądź posypuje piaskiem ścieżki w najpopularniejszych katowickich parkach, dzięki czemu magiczne zimowe spacery w tych miejscach są bezpieczne.

Szacunkowy koszt Akcji Zima to ok. 10 mln zł. Sama Akcja Zima potrwa do 31 marca 2022 roku, jednak sprzęt pozostanie w gotowości na wypadek wystąpienia opadów śniegu również w kwietniu.

Pojazd MPGK w Katowicach

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Auto w Katowicach

Nowe stawki za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie

Os. Tysiąclecia w Katowicach

Os. Tysiąclecia zamknięte dla samochodów w sylwestra

Przeciąganie liny o Tramwaje Śląskie

Katowice nie chcą sprzedać udziałów w Tramwajach Śląskich

W 2022 roku wzrośnie koszt obsługi tras autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych

Miasta GZM zapłacą więcej za komunikację publiczną

Ulica Murckowska, DK86, Katowice

Jezdnia w kierunku Tychów będzie zamknięta. Remont

Wykopy w centrum Katowic

Głębokie wykopy na Rynku i ulicy Młyńskiej

Ulica Sokolska, Katowice

Po centrum Katowic jeździ się najszybciej w Polsce!