Katowice. Demonstracja „Stop rzezi dzików” odbędzie się 8 stycznia 2022 r. na ul. Stawowej

W sobotę 8 stycznia 2022 roku w Katowicach odbędzie się demonstracja przeciwko redukcji liczby dzików i nowych metod polowań na te zwierzęta.

Karol Walas
Dzik (zdjęcie ilustracyjne)

W sobotę, 8 stycznia 2022 r. o godz. 13.00 w Katowicach przy pomniku Żaby na ulicy Stawowej odbędzie się demonstracja pod hasłem „Stop rzezi dzików”.

Demonstracja w obronie dzików w Katowicach

Aktywiści, którzy organizują manifestację, mówią, że ma ona związek w planami wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Lecha Kołakowskiego, który chce doprowadzić do „maksymalnej redukcji dzików” oraz „wprowadzenia nowych form depopulacji” tych zwierząt. Jedną z nich ma być możliwość polowania z pojazdów mechanicznych, co w związku w licznymi wypadkami na polowaniach wzbudza spore kontrowersje.

Kolejny masowy odstrzał dzików ma pomagać w walce z ASF (afrykański pomór świń). Aktywiści przekonują, że to metoda nieskuteczna, o czym mogliśmy się przekonać w czasach ministra Ardanowskiego. Redukcja dzików jako metoda walki z ASF była i jest krytykowana przez naukowców i przyrodników. Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje kolejne, jeszcze bardziej radykalne działania – ponownie bez konsultacji ze stroną społeczną i naukowcami.

Przeciwko „krwawej polityce wobec polskiego dzika” będą demonstrować lokalni aktywiści oraz grupa Śląsk Przeciw Myśliwym. Organizatorzy chcą również zwrócić uwagę na brak odpowiedniej ochrony gatunkowej w lasach (trzy poprawki do nowelizacji Ustawy o lasach i Ustawy o ochronie przyrody, które miały urealnić ochronę gatunkową w lasach i wzmocnić standardy ochrony przyrody w gospodarce leśnej, zostały w połowie grudnia odrzucone przez Sejm).

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon