Katowice gospodarzem konferencji ABSL Summit. Wśród gości m.in. Garri Kasparow oraz Mark Brzeziński

Katowice są gospodarzem tegorocznej edycji ABSL Summit - największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji dotyczącej sektora usług biznesowych. Na liście gości znaleźli się m.in. Garri Kasparow, Aleksander Kwaśniewski oraz Mark Brzeziński.

ABSL Summit
Garri Kasparow

Konferencja ABSL Summit rozpoczęła się we wtorek, 31 maja. Katowice przyjęły gości z całego świata wewnątrz siedziby NOSPR (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia).

- Tematem przewodnim tegorocznej edycji są globalne zmiany i ich konsekwencje, w tym wykształcenie się nowych modeli przywództwa, budowanie odporności biznesu oraz konieczność wypracowania zasad i regulacji zapewniających rozwój zrównoważonych gospodarek opartych na wiedzy - czytamy w informacji udostępnionej przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Na liście gości znaleźli się m.in. legendarny szachista Garri Kasparow, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński.

- W szachach jednym z najcenniejszych narzędzi - w rzeczywistości wielce niedocenianym - jest umiejętność przewidywania i analizowania zarówno obecnej sytuacji, jak i jej zmieniającej się dynamiki, a także przeprowadzenie analizy po fakcie, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak. Politycy i managerowie, tak jak szachiści, powinni myśleć wiele kroków do przodu, aby być przygotowanym na różne scenariusze - tłumaczy Garri Kasparow.

Szachista podczas swojego wystąpienia ma pokazać swoje spojrzenie na problemy geopolityczne.

Rynek usług biznesowych rośnie, ale wciąż potrzeba pracowników

Jednym z najważniejszych elementów ABSL Summit jest przedstawienie raportu dotyczącego sektora usług biznesowych. Wynika z niego, że pandemia COVID-19 nie zahamowała rozwoju tej gałęzi gospodarki, która pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce. W 2021 roku jej udział w zatrudnieniu wewnątrz sektora przedsiębiorstw wzrósł z 5,6 do 6,2 proc. Powstało 6400 nowych miejsc pracy, a najwięcej nowych podmiotów przybyło w Warszawie (9), Trójmieście (9), Katowicach i GZM (6) oraz Krakowie (5).

- Sektor wyjątkowo szybko i zwinnie dostosował się do okoliczności. Ewoluowały modele biznesowe, doskonalono plany zapewniające ciągłość operacyjną, koncentrowano się na wartościach. Elastyczność i szybkość adaptacji do zmian pozwoliła na spektakularny wzrost sektora, głównie za sprawą reinwestycji, a to oznacza, że potrafiliśmy wykorzystać szanse i przekonać globalne firmy do zwiększenia inwestycji w Polsce - przekonuje Janusz Dziurzyński, prezes ABSL.

Według raportu największym wyzwaniem dla sektora usług biznesowych jest dostępność pracowników. Już teraz w centrach usług w Polsce obcokrajowcy stanowią 13,8 proc. zatrudnionych.

- Mając na uwadze potrzeby inwestorów w zakresie rekrutacji, ABSL aktywnie działa na rzecz wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących pracy zdalnej oraz zatrudniania obcokrajowców. Demografia nie pozostawia nam wyboru. Bezwzględnie należy zadbać o rynek pracy, jeżeli chcemy się rozwijać, przyciągać inwestorów i tworzyć miejsca pracy oparte na wiedzy - wyjaśnia Janusz Dziurzyński.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon