Katowice kupiły 3 całoroczne zewnętrzne fortepiany. Dwa staną w centrum, jeden w Zadolu

Miasto Katowice jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki postanowiło kupić 3 fortepiany, na których może zagrać każdy. Trzy instrumenty staną w Katowicach.

Trzy całoroczne fortepiany Cadenza już pojawiły się na:

  • Placu Kwiatowym na Rynku,
  • na ul. Stawowej,

W najbliższych dniach będzie zamontowany również:

  • w Parku Zadole przy tężni solankowej.
- Instrumenty są całoroczne, dostosowane do umieszczania na zewnątrz dzięki konstrukcji ze stali nierdzewnej i betonu architektonicznego oraz hermetycznej klawiaturze. Jest to zabezpieczenie przeciwko różnym warunkom atmosferycznym, jak również ewentualnym aktom wandalizmu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Odporny na warunki atmosferyczne

Całoroczny fortepian zewnętrzny Cadenza jest niezwykle trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Fortepian działa przy temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza i jest wodoodporny. Waga instrumentu to 500 kg, a ławki przy nim - 30 kg.

Model wybrany przez Katowice posiada dedykowaną aplikację do sterowania cyfrowym systemem zarządzania i śledzenia aktywności. Istnieje możliwość podłączenia dodatkowego nagłośnienia oraz innych instrumentów. – Oprócz udostępnienia mieszkańcom instrumentu, będziemy go także wykorzystywać do działań promocyjnych miasta – dodaje Marta Chmielewska.

Zakup instrumentów, jak również aktywności zaplanowane z ich wykorzystaniem realizuje wydział promocji oraz Instytucja Kultury Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek.

Katowice miastem muzycznym

Katowice pozycjonują się jako miasto muzyki. To właśnie w Katowicach odbywają się znane w całej Europie festiwale muzyczne – Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival. Dla wielbicieli bluesa najważniejszą imprezą muzyczną w roku jest Rawa Blues Festival. Warto przypomnieć, że właśnie ten gatunek muzyki w Polsce ma swoje korzenie w Katowicach, co stało się inspiracją do stworzenia projektu „Szlak Śląskiego Bluesa”. Wchodząc na stronę internetową www.szlak-bluesa.pl, można posłuchać historii opowiadanych m.in. przez Irka Dudka, Sebastiana Riedla czy Leszka Windera, a korzystając z interaktywnej mapy – każdy z nas może samodzielnie poszukać śladów bluesa ruszając w miasto.

Wielbiciele klasycznych i eksperymentalnych brzmień chętnie odwiedzają siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) zlokalizowanej w powstałej kosztem ponad miliarda złotych Strefie Kultury. Licząca 1800 miejsc sala koncertowa jest przez specjalistów uznawana za jedną z najlepszych w świecie, a każdy koncert przyciąga komplet publiczności.

- Życie muzyczne Katowic zostało zauważone i docenione, gdy pod koniec 2015 roku otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Muzyki UNESCO. Wszystko to jest ukoronowaniem procesu przemiany z miasta poprzemysłowego w miasto przemysłów kreatywnych. Teraz robimy następny krok, chcemy, by muzykę było słychać na naszych ulicach. Dlatego już stoi fortepian na Placu Kwiatowym, a w ciągu najbliższych dni pojawi się również przy ul. Stawowej i w Parku Zadole – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon