Katowice mają otrzymać 76 mln złotych z Polskiego Ładu. Prezydent dziękuje politykom PiS

W ramach Polskiego Ładu Katowice mają otrzymać 76 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych. To pieniądze na budowę parków, przebudowę dróg odraz modernizację infrastruktury sportowej. Prezydent Marcin Krupa podziękował politykom Prawa i Sprawiedliwości za wparcie katowickich projektów.

UM Katowice
Katowice

W poniedziałek, 30 maja, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych, który jest realizowany w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z zapowiedziami do Katowic ma trafić ponad 76 mln złotych.

43 mln złotych samorząd chce przeznaczyć na projekty związane z zielenią, czyli rewitalizację parku w Wełnowcu, utworzenie parku przy ul. Leopolda i Le Ronda, a także ul. Wantuły, modernizację parku w dolinie Ślepiotki oraz terenu przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym.

28,5 mln złotych ma dofinansować modernizację wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi w ciągu ul Ligockiej, przebudowę mostu i kładek dla pieszych nad ul. Bagienną w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino, rozbiórkę i budowę nowego mostu nad Rawą w ciągu ul. Żelaznej, przebudowę wiaduktu nad DTŚ w ciągu ul. Jana Pawła II, a także budowę nowego przęsła kładki nad zlikwidowaną linią kolejową w ciągu ul. Szopienickiej.

- Ostatni wniosek (5 mln złotych) dotyczy modernizacji obiektu sportowego przy ul. Boya Żeleńskiego. Zgodnie z regulaminem w ciągu dziewięciu najbliższych miesięcy zostaną ogłoszone trzy przetargi na realizację tych zadań - wskazuje w komunikacie Urząd Miasta Katowice.

Podczas pierwszego rozdania z Programu Inwestycji Lokalnych Katowice otrzymały promesy na 86 mln złotych.

Prezydent dziękuje politykom Prawa i Sprawiedliwości

- Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w pozyskaniu tych środków. W szczególności posłowi Jerzemu Polaczkowi za pilotowanie tematu i skuteczne zabieganie o nasze projekty. Dziękuję także za wsparcie wojewodzie Jarosławowi Wieczorkowi - powiedział prezydent Marcin Krupa.

Przypomnijmy, że relacje Marcina Krupy i Jarosława Wieczorka od miesięcy są... trudne. Decyzja służb prawnych wojewody, które zablokowały m.in. program "Mieszkanie za remont" w Katowicach, rozstrzygnęła się dopiero w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, który przyznał rację miastu. Uchwały, co do których wątpliwości miał Śląski Urząd Wojewódzki, są liczone w dziesiątkach.

Kto decyduje o tym, kto i ile pieniędzy otrzyma z Programu Inwestycji Strategicznych? Nie wiadomo. Jak można wnioskować po podziękowaniach, konieczne jest tutaj aktywne lobbowanie polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- Odbiera nam się bieżące dochody i robi z nas klientów rządu, który ogłasza konkursy i wskazuje, aby się zgłosić, przygotować projekty, a później da pieniądze albo nie da, bo są one rozdawane z klucza politycznego (…) Jak inaczej to nazwać, skoro nie ma rankingów ani możliwości odwołania? Może jest losowanie… - skomentował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński na antenie Radia Piekary.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon