Katowice mają otrzymać 76 mln złotych z Polskiego Ładu. Prezydent dziękuje politykom PiS

W ramach Polskiego Ładu Katowice mają otrzymać 76 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych. To pieniądze na budowę parków, przebudowę dróg odraz modernizację infrastruktury sportowej. Prezydent Marcin Krupa podziękował politykom Prawa i Sprawiedliwości za wparcie katowickich projektów.

UM Katowice
Katowice

W poniedziałek, 30 maja, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych, który jest realizowany w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z zapowiedziami do Katowic ma trafić ponad 76 mln złotych.

43 mln złotych samorząd chce przeznaczyć na projekty związane z zielenią, czyli rewitalizację parku w Wełnowcu, utworzenie parku przy ul. Leopolda i Le Ronda, a także ul. Wantuły, modernizację parku w dolinie Ślepiotki oraz terenu przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym.

28,5 mln złotych ma dofinansować modernizację wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi w ciągu ul Ligockiej, przebudowę mostu i kładek dla pieszych nad ul. Bagienną w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino, rozbiórkę i budowę nowego mostu nad Rawą w ciągu ul. Żelaznej, przebudowę wiaduktu nad DTŚ w ciągu ul. Jana Pawła II, a także budowę nowego przęsła kładki nad zlikwidowaną linią kolejową w ciągu ul. Szopienickiej.

- Ostatni wniosek (5 mln złotych) dotyczy modernizacji obiektu sportowego przy ul. Boya Żeleńskiego. Zgodnie z regulaminem w ciągu dziewięciu najbliższych miesięcy zostaną ogłoszone trzy przetargi na realizację tych zadań - wskazuje w komunikacie Urząd Miasta Katowice.

Podczas pierwszego rozdania z Programu Inwestycji Lokalnych Katowice otrzymały promesy na 86 mln złotych.

Prezydent dziękuje politykom Prawa i Sprawiedliwości

- Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w pozyskaniu tych środków. W szczególności posłowi Jerzemu Polaczkowi za pilotowanie tematu i skuteczne zabieganie o nasze projekty. Dziękuję także za wsparcie wojewodzie Jarosławowi Wieczorkowi - powiedział prezydent Marcin Krupa.

Przypomnijmy, że relacje Marcina Krupy i Jarosława Wieczorka od miesięcy są... trudne. Decyzja służb prawnych wojewody, które zablokowały m.in. program "Mieszkanie za remont" w Katowicach, rozstrzygnęła się dopiero w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, który przyznał rację miastu. Uchwały, co do których wątpliwości miał Śląski Urząd Wojewódzki, są liczone w dziesiątkach.

Kto decyduje o tym, kto i ile pieniędzy otrzyma z Programu Inwestycji Strategicznych? Nie wiadomo. Jak można wnioskować po podziękowaniach, konieczne jest tutaj aktywne lobbowanie polityków Prawa i Sprawiedliwości.

- Odbiera nam się bieżące dochody i robi z nas klientów rządu, który ogłasza konkursy i wskazuje, aby się zgłosić, przygotować projekty, a później da pieniądze albo nie da, bo są one rozdawane z klucza politycznego (…) Jak inaczej to nazwać, skoro nie ma rankingów ani możliwości odwołania? Może jest losowanie… - skomentował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński na antenie Radia Piekary.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dr Bartłomiej J. Gabryś

Ekonomista o Polskim Ładzie: Pierwsze wrażenie fatalne

Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Nauczyciel (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Finansów przekonuje, że nauczyciele zyskają

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Prezydenci Sosnowca i Katowic

Sosnowiec vs Katowice, prezydent kontra prezydent!

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Kopalnia Start upów Katowice 2021

Finał "Kopalni Start-upów" już jutro!