Katowice miastem zieleni?
Od początku roku, zarówno zimą, jak i wczesną wiosną, Zakład Zieleni Miejskiej posadził w Katowicach ponad 700 drzew - m.in. buki, wiązy, klony, kasztanowce, graby. Z kolei Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wczesną wiosną zasadziło kilkanaście śliw wiśniowych na osiedlu „Bulwary Rawy” przy ul. St. Etienne. Jednak największa inwestycja w zieleń dotyczyła posadzenia przez miasto aż 1195 sztuk drzew, które w marcu i kwietniu zasadzono m.in. na terenie pomiędzy ul. Gliwicką a stawem Maroko, w rejonie ul. Bohdanowicza, ul. Tysiąclecia i ul. Mieszka I oraz na terenie przy ul. Pijarskiej. Największy nacisk położono na zazielenienie terenów otaczających placówki edukacyjne, takie jak szkoły podstawowe i przedszkola.
- Zrealizowane w ostatnim czasie nasadzenia wpłyną nie tylko na poprawę estetyki miasta, ale przede wszystkim na komfort życia mieszkańców. Dzięki drzewom zyskujemy cień w upalne dni, lepszą jakość powietrza oraz naturalną ochronę przed hałasem. Sadzenie drzew jest działaniem na rzecz obecnych i przyszłych pokoleń – podkreśla Marcin Krupa , prezydent Katowic. - By z inwestycji korzystało jak najwięcej mieszkańców, wybraliśmy do nasadzeń lokalizacje w pobliżu szkół, przedszkoli oraz zabudowań mieszkalnych. To drugi etap realizacji większego projektu, w ramach którego pod koniec ubiegłego roku w parku Kościuszki zasadziliśmy 150 drzew – dodaje prezydent.
Ale z zieleni w mieście można korzystać od dawna. Mieszkańcy południowej części Katowic mogą korzystać z Parku Zadole. Trochę bardziej na północ roślinnością zachwyca nas Park Kościuszki, a w centrum prym wiedzie Dolina Trzech Stawów. Do tego dochodzi możliwość napawania się naturą na nowych katowickich velostradach.
Wiosna na Dziecińcu – nowa energia w sercu Parku Kościuszki!
Mieszkańcy Katowic od lat kochają spędzać czas na legendarnym placu zabaw Dzieciniec w Parku Kościuszki. Popularna miejscówka wita mieszkańców w nowej odsłonie - przeszła gruntowną modernizację. Wśród nowych placu zabaw Dzieciniec elementów znalazły się:
- Wieże, pomosty i zjeżdżalnie, tworzące idealne miejsce do odkrywania świata poprzez zabawę.
- Bujaki na sprężynie w kształcie pszczółki i pasikonika, które dostarczają frajdy najmłodszym.
- Huśtawki różnego typu, dostosowane zarówno do dzieci samodzielnych, jak i tych, które potrzebują większej stabilności.
- Ścianka wspinaczkowa, zachęcająca do aktywności i sprawności ruchowej.
Zamontowano także nawierzchnię poliuretanową, która amortyzuje upadki i jest odporna na warunki atmosferyczne. Dodano nowe nasadzenia roślin, w tym jałowce, lilaki i kaliny, a ścieżki z grysu ceglanego zyskały odnowioną nawierzchnię, idealną na spacery. Wszystko w ramach remontu, który trwał od jesieni ubiegłego roku, pochłonął ponad 480 tys. zł.
Relaks i zdrowie – katowickie tężnie solankowe już działają!
Gdy wiosna na dobre zadomowiła się w Katowicach, mieszkańcy znów mogą korzystać z tężni solankowych na Zadolu i osiedlu Tysiąclecia. Obiekty działają codziennie od 8:00 do 21:00, oferując możliwość korzystania z naturalnej inhalacji solankowej. Wykorzystywana w katowickich tężniach solanka z Dębowca bogata jest w jod, wapń, brom i magnez. Inhalacja wspomaga zdrowie, szczególnie w przypadku problemów z zatokami, drogami oddechowymi, alergiami czy reumatyzmem. W tym roku Zakład Zieleni Miejskiej zakupił 155 tys. litrów solanki, która ma być sukcesywnie wymieniana. Sezon solankowy potrwa do przełomu października i listopada, w zależności od pogody.
Tężnie to nie tylko same budowle, ale także starannie zaprojektowane otoczenie. Wokół drewnianej konstrukcji, wypełnionej gałązkami tarniny znajdziemy ławki, stojaki na rowery, stoły, oświetlenie oraz roślinność, tworzącą przyjemny klimat do wypoczynku.
Poza Zadolem i Osiedlem Tysiąclecia mieszkańcy mogą korzystać z fontann solankowych, np. w Giszowcu. Warto pamiętać: inhalacje solankowe są bezpieczne i korzystne dla zdrowia, ale osoby z niewydolnością serca, świeżo przebytym zawałem, gorączką czy chorobami nowotworowymi powinny skonsultować się z lekarzem przed ich odwiedzeniem.
Jak rolki, to koniecznie Dolina Trzech Stawów!
Dolina Trzech Stawów jest liczącą około 65 ha zieloną oazą w centrum Katowic. Niegdyś wypełnione wodą poprzemysłowe wyrobiska, a teraz - miejsce wypoczynku z przystanią wodną, kąpieliskiem z plażą czy ścieżkami rowerowymi i rolkowymi.
Wokół stawów jest też sporo trawiastych terenów, które sprzyjają organizacji imprez muzycznych, a w dni powszednie - idealnie nadają się na pikniki.
Najlepiej do rekreacji nadaje się Staw Łąka oraz tzw. Staw Drugi. Dla wielbicieli czynnego wypoczynku przygotowano (ponoć najlepszą w Polsce) trasę rowerowo-rolkową, która gościła nawet zawody Pucharu Polski we wrotkarstwie szybkim. Rolkostrada rozciąga się pomiędzy lasami i stawami, tuż obok Katowickiego Parku Leśnego. W pobliżu Tortuga Areny znajdziemy nawet skatepark.
Wokół głównych stawów rozciągają się ścieżki rowerowe, które prowadzą przez park leśny aż do okolicy ul. Św. Huberta na Brynowie, a tam rozpoczyna się katowicka Velostrada nr 6.
Rowerem na nowej Velostradzie
Najnowsza velostrada w Katowicach, to Velostrada nr 6. Rozpoczyna się na ul. Kolistej w Giszowcu, a kończy w okolicach ul. Św. Huberta na Brynowie. Na trasie o długości 4,4 km wyznaczono 8 miejsc obsługi rowerzystów, gdzie można odpocząć w otoczeniu przyrody. Zamontowane tam ławki zostały wykonane z materiału przyjaznego środowisku. Pochodzi on z recyklingu, a jego dodatkową właściwością jest odporność na warunki atmosferyczne i długa trwałość. W ciągu trasy zamontowano dodatkowo samoobsługowe stacje napraw. Dzięki nim można na miejscu zreperować drobną usterkę roweru, by bez dalszych przeszkód kontynuować jazdę. Na trasie, przy zjeździe na ul. Francuską, zainstalowano również licznik rowerowy. Cała trasa jest obsadzona drzewami i sąsiaduje z pełnym dzikiej zieleni Katowickim Parkiem Leśnym.

Może Cię zainteresować:
Skarbiec Dziedzictwa - nowa przestrzeń w skansenie

Może Cię zainteresować:
Spodek w rejestrze zabytków! Ikona Katowic objęta ochroną konserwatorską

Może Cię zainteresować: