Katowice Miasto Muzyki. Tutaj nawet fortepiany grają same. Mieszkańcy Zadola mieli rację

W kultowych amerykańskich filmach pojawiają się szafy grające, za to w Katowicach mamy autonomiczne (lub ekologiczne - napędzane deszczem) fortepiany, które grają same. Katowice Miasto Muzyki - hasło aktualne jak nigdy.

Patryk Osadnik
Fortepian w Katowicach

Fortepiany w Katowicach to temat trudny. Za trzy uliczne instrumenty zapłacono prawie 450 tys. złotych. Dwa stanęły w centrum miasta na Placu Kwiatowym i ul. Stawowej, a jeden obok tężni solankowej w Parku Zadole.

Te w centrum wytrzymały zaledwie tydzień i oba zostały uszkodzone, choć zapewniano, że będą „odporne na warunki atmosferyczne i akty wandalizmu”. - Są odporne na warunki atmosferyczne - również ekstremalne. Natomiast nie są to pancerne fortepiany, odporne na działania wandali, nakierunkowane na ich uszkodzenie - tłumaczyła wówczas rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

Minęło kilka miesięcy i trzeba było usunąć fortepian z Parku Zadole, ponieważ przeszkadzał on wypoczywającym tam osobom i mieszkańcom. Wskazywali oni, że z instrumentów korzystają nie tylko potomkowie Fryderyka Chopina i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, a przede wszystkim dzieci, co zakłóca spokój w całej okolicy.

Przyznam szczerze, że nie trafiały do mnie argumenty mieszkańców, którzy opowiadali się za usunięciem fortepianu z okolic tężni solankowej, ale myślałem, że to już koniec przebojów z katowickimi instrumentami. Myliłem się.

Okazuje się, że uliczne fortepiany nawet nie potrzebują dziecięcych dłoni, aby rzępolić na całego. Wystarczy ulewny deszcz i zmieniają się w instrumenty autonomiczne, samograje. Przechodząc próbowałem nawet zamknąć klapę, żeby tak już nie brzęczał urzędnikom pod oknami, ale - pamiętając niedawne wydarzenia - nie chciałem zepsuć, więc odpuściłem.

Mieszkańcy Zadola, mieliście rację. Gdybym tak spędzał deszczowy dzień w domu, przybity podłą śląską słotą, a na dodatek rzępoliłoby mi to za oknem, to też bym się w... i sam go wywiózł.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Samorządowcy z umowami na realizację projektów zakładających powstanie nowych CUS

"Nowe spojrzenie na usługi społeczne"

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

WSS nr 3 w Rybniku

Nadzieja dla jednego z najbardziej zadłużonych szpitali

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka