Katowice. Nowy skwer miejski powstał przy kompleksie czarnych biurowców .KTW. Skwer ma swojego Beboka

Katowicom przybył nowy skwer miejski, zaaranżowany jednak nie przez samo miasto, ale przez firmę TDJ, inwestora kompleksu biurowców .KTW. To miejsce jest dostępne dla wszystkich.

Miejsce relaksu i rozrywki – takie funkcje będzie pełnić nowy skwer miejski, który powstał przy czarnych biurowcach .KTW. W jego sercu jest charakterystyczny mebel w postaci podium ze schodami. Obok znalazły się piaskowce, które przed laty dekorowały teren zewnętrzny znajdującego się tu wcześniej budynku DOKP. Przestrzeń wzbogaca też roślinność, mała architektura i… Bebok. Ten ostatni czeka na imię, które wybiorą internauci.

Nowy skwer miejski w Katowicach

Skwer miejski powstał przy al. Roździeńskiego i ul. Olimpijskiej, w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. To przestrzeń rekreacji nie tylko dla pracowników kompleksów biurowego, ale też okolicznych mieszkańców i ludzi odwiedzających Strefę Kultury. W planie jest organizacja w tym miejscu różnorodnych, otwartych wydarzeń, takich jak koncerty czy kina plenerowe. Skwer zwieńczył realizację projektu .KTW i stał się kolejnym elementem metamorfozy tej części Katowic.

– Po 176 latach funkcjonowania kopalnia Katowice zakończyła działalność w 1999 roku. Niebawem od tego momentu minie ćwierć wieku. To okres wielkiej przemiany miasta Katowice od miasta węgla i stali ku nowoczesnej metropolii. Jednym z symboli zmian są zarysowujące się w krajobrazie śródmieścia wieżowce. Obok znajduje się Strefa Kultury, której nie byłoby, gdyby nie mieszkańcy. Mieli oni wpływ na to, jak pięknie zmieniła się znajdująca się w sercu miasta przestrzeń. Za to mieszkańcom dziękuję, bo dziś wspólnie możemy być ze Strefy Kultury dumni – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Za koncepcję urbanistyczno-architektoniczną skweru odpowiada pracownia Medusa Group – ta sama, która zaprojektowała biurowce .KTW. Punktem centralnym stał się mebel miejski w postaci podium ze schodami, które pełnią rolę siedzisk. 1100 mkw. powierzchni zajęła zieleń – zasadzono tu ponad 6,5 tys. roślin, w tym przekraczające 2 m wysokości drzewa i krzewy. Obok pojawiły się piaskowce, które przed laty w formie monumentalnych rzeźb zdobiły teren zewnętrzny znajdującego się tu budynku DOKP. To uhonorowanie pracy znanego śląskiego architekta, autora projektu DOKP, Jerzego Gottfrieda.

– Choć do biurowca .KTW II pierwsi najemcy wprowadzili się pod koniec minionego roku, to właśnie teraz możemy powiedzieć, że ten projekt stał się kompletny – mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate. – Jako inwestor obecny w tej przestrzeni od ponad 8 lat, jesteśmy z nią silnie związani i czujemy się za nią odpowiedzialni. Zależało nam, by teren przy biurowcach zyskał czynnik miastotwórczy, wkomponował się w Strefę Kultury, a jednocześnie w pewien sposób upamiętniał osiągnięcia poprzedników. Nie mamy wątpliwości, że wszystkie te cele udało się spełnić i miejsce to dostarczy społeczności .KTW i mieszkańcom Katowic wiele nowych możliwości spędzania wolnego czasu – dodaje Maciej Wójcik.

Kolejny Bebok w Katowicach układa klocki

Na skwerze pojawiła się także rozpoznawalna dla Katowic postać – rzeźba Beboka autorstwa śląskiego artysty Grzegorza Chudego. Te charakterystyczne figurki swój początek mają na Nikiszowcu, a dzięki rosnącej popularności coraz częściej odsłaniane są również w innych częściach miasta. Bebok przy .KTW będzie stałym towarzyszem odbywających się tu spotkań i wydarzeń. Imię wybiorą mu internauci w konkursie, który wkrótce wystartuje na fanpage’u Biurowców. KTW.

– Ze względu na swój charakterystyczny kształt, biurowce .KTW bardzo często porównywane są do klocków, a one kojarzą się ze świetną zabawą. Właśnie ten motyw stał się dla mnie inspiracją do stworzenia beboka dla .KTW. Ciekawostką jest, że zanim przedstawiciele TDJ Estate zwrócili się do mnie z prośbą o realizację rzeźby, to pomysł na nią już był. Wystarczyło przenieść wizję na rzeczywistość – mówi Grzegorz Chudy.

Skwer będzie ogólnodostępny od wtorku, 12 września. Jego otwarcie to ostatni etap realizacji projektu .KTW. Biurowce dostarczyły 65 tys. mkw. powierzchni najmu w sercu Metropolii GZM. Niższy budynek jest wynajęty w 100%, a poziom komercjalizacji wyższego przekroczył 60%. Najemcami są m.in. PwC Service Delivery Center, Fujitsu Poland, EY, SD Worx, AMMEGA, LKQ Europe, Vaillant, PubNub i LUX MED.

Center for Computing & Data Sciences

Może Cię zainteresować:

Boston zbudował sobie swoje własne .KTW. I wszyscy psioczą tam na ten wieżowiec. Zupełnie jak u nas

Autor: Katarzyna Pachelska

12/02/2023

Widok z KTW II 1

Może Cię zainteresować:

Biuro z najpiękniejszym widokiem w Polsce? Trudno się tu skupić na robocie. Zobaczcie zdjęcia z wyższej wieży .KTW

Autor: Katarzyna Pachelska

16/01/2023

Marin alsop

Może Cię zainteresować:

Po raz pierwszy w historii NOSPR dyrektorem artystycznym i I Dyrygentem tej świetnej orkiestry będzie kobieta, Marin Alsop

Autor: Katarzyna Pachelska

05/06/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon