Pomnik1

Katowice. Obchody 2 i 3 maja w mieście. 100. rocznica III powstania śląskiego

Tegoroczny weekend majowy to nie tylko Święto Pracy, Święto Flagi i Święto 3-Maja. To także 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Udział w obchodach zadeklarował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Poniżej wydarzenia, które rozpoczną się już jutro.

2 maja

O godz. 7:30 na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi Rzeczpospolitej Polski na maszt. W związku z obchodami 100. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, zaplanowano także wiele uroczystości miejskich. Wojewoda weźmie udział w głównych obchodach, które odbędą się na Górze św. Anny oraz w Parku Śląskim. W dniu rocznicy w szczególnych miejscach pamięci, ma także pojawić się premier Mateusz Morawiecki.

3 maja

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:45 od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Chwilę po 10, kwiaty zostaną również złożone na Placu Sejmu Śląskiego pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. O godz. 10:30 odbędzie się uroczysta msza święta za Ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

A już w południe specjalny znaczek wydany z okazji rocznicy powstania zostanie uroczyście zaprezentowany przez wojewodę Jarosława Wieczorka oraz wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej Wiesława Włodka. Znaczek będzie można zobaczyć na placu Sejmu Śląskiego.

100. rocznica III Powstania Śląskiego

Ostatnie z powstań doprowadziło do przyznania Polsce znacznie większej, niż obecnie zamierzano -części Górnego Śląska. Zryw poprzedził plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r. Do głosowania dopuszczone były osoby, które emigrowały ze Śląska. Z Niemiec przyjechały aż 182 tys. osób, a z Polski – 10 tys. W plebiscycie wzięło udział 97% uprawnionych osób. Za przynależnością do Polski opowiedziała się mniejszość – 40,3%, dlatego też – Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom (bez powiatu pszczyńskiego i rybnickiego). W efekcie doprowadziła do strajku generalnego, który rozpoczął się 2 maja. Dotyczył większości zakładów pracy. Nocą rozpoczęło się powstanie, na czele którego stanął właśnie Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące. Opanowano cały obszar plebiscytowy, broniąc go przed Niemcami. W wydarzeniu wzięło udział blisko 60 tys. Polaków. Według źródeł – życie straciło ponad 1200 z nich. W wyniku zrywu – Rada Ambasadorów zdecydowała o przyłączeniu do Śląska 29% terenu I 46% ludności z ponad 11 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni, zamieszkałej przez ponad 2 miliony ludzi. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Chorzów, Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry, Pszczyna

Metropolitalne obchody wydarzenia odbędą się w Bytomiu.

zdj. UM Katowice

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: